Manşet

Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıldönümü

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLER GÜNÜ MESAJI

Vatan topraklarımıza göz diken ve işgale kalkışan yedi düvele bu toprakların sahipsiz olmadığını bildirerek, Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasına ve yeni bir devletin doğmasına vesile olan Çanakkale Zaferi, sonuçları itibarıyla tarihin akışını ve Türk Milletinin kaderini değiştiren çok önemli bir başarıdır.

Yüce Milletimizin bütün dünyaya karşı onurunu, namusunu ve bağımsızlığını kanının en son damlasına kadar nasıl koruduğunu gösteren bu emsalsiz destanın kahramanları olan şehitlerimiz ve gazilerimiz, devletimizin birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar milletimizin gönlünde yaşamaya devam edecektir.

Son yıllarda ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda kat ettiği mesafeler sonucu üzerimizde yeniden oyunlar oynanmaya başlandığını biliyoruz. Unutulmamalıdır ki, tarih ibret alınmadığı takdirde tekerrür eder. Bu gerçekten hareketle bizler, 105 yıl önce Milletimizin içeriden ve dışarıdan gelen her türlü fitneye karşı göstermiş olduğu feraseti, dayanışmayı, birlik ve beraberliği, her türlü olumsuzluğa rağmen gösterdiği o eşsiz mücadeleyi her daim canımız ve kanımız pahasına da olsa önde tutmak, üzerimizde oynanan oyunlara karşı bir ve beraber olarak dimdik bir şekilde ayakta durmak durumundayız. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza tarihimizi iyi anlatmalı, onları vatan ve millet şuuruyla yetiştirmeliyiz.

Bu düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde; bize mukaddes bir vatan emanet eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Kamuran TAŞBİLEK
Vali

GTSO BAŞKANI AKÇAY’DAN 18 MART MESAJI
Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) Başkanı İsmail Akçay, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
GTSO Başkanı İsmail Akçay mesajında: “Türk Ordusunun dünyanın en güçlü ordularına karşı inanç, azim ve kararlılıkla vermiş olduğu büyük mücadelenin sonunda ‘Çanakkale Geçilmez’ diyerek, 18 Mart 1915 tarihinde zaferle taçlandırdığı Çanakkale Savaşı; milletimizin yazdığı en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Çanakkale Zaferi bağımsızlık, özgürlük, kardeşlik, birlik ve beraberlik ruhuyla verilen onurlu bir mücadelenin zaferidir. Vatan topraklarının dört bir yanından gelerek, Çanakkale’de, ülkesi ve bayrağı için canlarını feda eden, “Çanakkale Zaferini” şanlı tarihimize altın harflerle yazdıran yüzbinlerce kahraman asla unutulmayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105. yıldönümünde; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz rahmet, minnet ve şükranla anıyorum’ ’ifadelerini kullandı.

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi
Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türk milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir.
Tarihimizdeki her savaşın, her muharebenin ayrı bir önemi ve bizim için manevi bir değeri vardır. Fakat hepimiz tarafından görülebileceği üzere Çanakkale Savaşları, başlangıcı, gelişimi ve sonuçları ile dünyada mevcut başka milletler tarafından bile unutulamayan muharebe özelliği göstermiştir. Çünkü Çanakkale’de tüm cihan harbetmiştir ve bu savaştan bizim payımıza şanlı bir zafer onlara da unutulmayacak dersler düşmüştür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu savaşta emri altındaki askerlere söylediği “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum.” Sözü aziz ecdadımızın nasıl sarsılmaz bir iman ve cesarete sahip olduklarının en büyük kanıtıdır.
Bizde ecdadımızdan aldığımız ilhamla vatanımızın ne zor şartlarda korunup bizlere emanet edildiğini unutmadan onlara layık olarak var gücümüzle çalışıp ülkemizi en ileri seviyeye taşımalıyız.
Bu vesileyle Çanakkale Zaferimizin 105. yıl dönümünü ve şehitler günümüzü tebrik ediyor, huzur ve güven içerisinde yaşadığımız bu vatan topraklarını bizlere emanet eden aziz şehitlerimize yüce rabbimizden rahmet diliyorum.”

PALANDÖKEN, “TARİHTE EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR DESTAN YAZILDI”
“ÇANAKKALE ZAFERİ BAĞIMSIZLIK AŞKIMIZIN VÜCUT BULMUŞ HALİDİR”
“KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ”

ANKARA – Çanakkale Zaferi ile tarihte eşi benzeri görülmemiş bir destan yazıldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bağımsızlık, özgürlük, birlik ve beraberlik ruhuyla kazandığımız Çanakkale Zaferi, aziz milletimizin topuyla tüfeğiyle verdiği onurlu mücadelenin bir sonucudur. Bu şanlı destanın 105. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum” dedi.

“MEHMETÇİKLERİMİZİN ADI TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZILDI”
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 105. yıldönümü vesilesiyle mesaj yayımlayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen milletimizin canı pahasına savaşarak kazandığı Çanakkale Zaferi, Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yoldaki en önemli adımdır. Bu zafer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk milletinin en ağır koşullarda bile yenilgiyi asla kabul etmeyeceğinin ve bağımsızlığımıza olan düşkünlüğümüzün tüm dünyaya ilanıdır. Mehmetçiklerimiz Çanakkale’de yalnızca silahlı mücadele değil, düşmana verdiği insanlık dersiyle de tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır” diye konuştu.

“MİLLİ DEĞERLERİMİZİ CANLI TUTARAK DAİMA YÜCELTMELİYİZ”
Çanakkale’de vatan uğruna canını veren şehitlerimizin asla unutulmayacağını vurgulayan Palandöken, “Çanakkale’nin her karış toprağında, ülkenin batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine dört bir yanından şehitlerimizin kanı var. Ecdadımız şanlı tarihi boyunca bağımsızlık için savaşmış ve sömürgeciliğe karşı bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti kurmayı başarmıştır. Bu büyük zaferi gerçekleştiren aziz milletin çocukları olmak, hepimiz için haklı bir iftihar kaynağıdır. Bugün de aynı ruh ve anlayışla demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimizi koruyup bizi biz yapan milli değerlerimizi canlı tutarak daima yüceltmeliyiz” şeklinde konuştu.

105’inci Yıldönümünde Çanakkale Zaferi
Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi”nin 105’inci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Zeybek mesajında, “18 Mart, tarihi kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik makamına ulaşan yüce insanları bir kere daha hatırladığımız, şükran duygularımızı sunduğumuz kutlu bir gündür. Çanakkale Cephesi’nde kahraman ordumuzun verdiği mücadele yalnızca Türk tarihinin değil, bütün dünya tarihinin akışını etkileyecek derecede önemliydi. Bu cephede alınan galibiyet dünya ülkelerinin güç dengelerini değiştirmiş, paylaşım heveslerini yıkmış, yüce Türk milletinin belirleyici ve yönlendirici gücünü bir kere daha gözler önüne sermiştir. Biz Türkler tarihin her anında dün olduğu gibi bugün de mazlumlara birer ışık ve kurtarıcı olduk. Çanakkale savunması hem Türkiye’nin İslâm dünyasındaki saygınlığını arttırmış, hem de sömürge altındaki milletlere bir ilham kaynağı olmuştur. 18 Mart Çanakkale Zaferi, Türk ulusunun yurdunu her ne şartta olursa olsun, gerekirse ölümüne savunacağının delili olması açısından çok önemlidir. Türk milleti bunu 18 Mart 1915 yılında gösterdiği gibi en yakın tarihimizde gerçekleşen birçok menfur olaylardan da birlik içerisinde galibiyetle ayrılarak tüm dünyaya göstermiştir. Dolayısıyla sonsuza kadar istifade edebileceğimiz bu ilham kaynağının canlı tutulması için Çanakkale Zaferi’nin yeni nesillere aktarılması büyük bir önem arz etmektedir. Gümüşhane Üniversitesi olarak bu kutlu günü yüreklerimizde ayrı bir duygu ve heyecanla her daim taşıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 105’inci yıldönümünü kutluyor, bu toprakları bize mukaddes bir vatan olarak emanet eden tüm şehitlerimizi, tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun” ifadelerine yer verdi.

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 105. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Söğüt’ten 18 Mart mesajı

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 105. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “18 Mart Çanakkale Zaferi; Şanlı Türk’ün yenilmezliğini, Mehmetçiğin azim ve iradesini tüm dünyaya göstermiş olması açısından da oldukça önemlidir” dedi. Başkan Söğüt, “18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, bir milletin birlik ve beraberlik içinde verdiği şanlı mücadelenin unutulmaz hatırası, insanlık tarihinde eşine az rastlanan bir kahramanlık destanıdır.

GURUR VE ONUR KAYNAĞIDIR

Türk milletini yok etmeye ve vatanını istilaya kalkışan dönemin en güçlü devletlerine karşı, büyük Türk milletinin ve kahraman Mehmetçiklerimizin Çanakkale’de vermiş olduğu eşsiz mücadele, tarihe altın harflerle yazılan destanlar, hürriyet ve istiklal uğruna sergilenen ulvi ruh örnekleri, bizler için her zaman gurur ve onur kaynağı olmuştur.

RUHLARI ŞAD OLSUN

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 105. yılında, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, Türk Milletinin bölünmez bütünlüğü uğruna hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle, ebediyete intikal eden ve hayatta olan kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, saygılarımı sunuyorum. Ruhları Şad olsun” ifadelerine yer verdi.

Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıl Dönümünü Kutlu Olsun

Bugün Ulusumuzun emperyalizme karşı savaşında gücünü bütün dünyaya gösterdiği, Ulusal bağımsızlık savaşımızın temellerinin atıldığı 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 105’üncü yıldönümü.
“Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir.” Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, emperyalizme karşı tarihin en büyük vatan savunmalarından birini yaparken söylediği bu sözler, bir ulusun geleceğini tayin etmiştir. O emri verirken, cephede askerlerin en önünde yer alan Anafartalar Kahramanı Atatürk’ün liderliğinde, Türk ulusu büyük bir destan yazmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Cephesi’ndeki cesaretini, kararlılığını, askeri dehasını ve bağımsızlık inancını gören ulusumuz; kurtuluş mücadelesinde onun etrafında kenetlenmiştir.
Emperyalist saldırılara karşı Çanakkale’de vatanını ve bağımsızlığını savunan Ulusumuz, tüm olanaksızlıklar içerisinde büyük bir zafer kazanmıştır. Ulusumuz Çanakkale’de bir neslini kaybetmiş, Çanakkale’de gönüllü olarak yer alan öğretmen, mülkiyeli, tıbbiyeli öğrenciler can vermiştir
Çanakkale’de 8,5 ay süren muharebeler boyunca cepheden 110.220 yaralı, 70.939 hasta ve hava değişimine ihtiyacı olanlar hastanelere sevk edilmiştir. Hastanelerde bu süreçte 48.268 hasta, 22.619 yaralı tedavi edilmiş; sağlıkçıların özverili çalışması ile cephede önemli bir bulaşıcı hastalık meydana gelmemiştir.
Atatürk’ün Çanakkale’deki izlerini silmek isteyenlere inat, Çanakkale’de yazılan bağımsızlık destanını tarihsel gerçekler ışığında gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir.
Genel Sağlık-İş olarak başta ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu topraklar için canlarını veren şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, Çanakkale muharebeleri süresince cephede ve gerisinde sağlık hizmetlerini omuzlayanları minnetle anıyoruz.

Zekiye Bacaksız / Genel Sağlık – İş Genel Başkanı

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, 18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısı ile mesaj yayımladı.
Başkan Çimen’in mesajında; Çanakkale Zaferinin, Türk milletin tarihinde askeri bir başarısı olmaktan öte inanç, azim ve kahramanlıkla örülmüş bir destanın olduğunu belirtti.
Başkan Çimen, “Türk Milletinin, bağımsızlığa olan inancıyla imkânsızlıklar içinde Çanakkale’de donanım ve imkân bakımından kendisinden kat kat üstün olan düşman ülkelere karşı büyük bir zafer kazanarak “Çanakkale Geçilemez!” olgusunu tüm dünyaya kabul ettirdi. Çanakkale Savaşı tarihimizin en gurur verici ve en parlak sayfalarından biridir. Türküyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, dini, etnik kökeni, mezhebi ne olursa olsun vatan toprakları için savaştı. Bugün Çanakkale’de omuz omuza yatan şehitlerimiz, Türk milletinin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin nişanı olmuştur. 18 Mart 1915’de destanı yazan kahraman milletimiz savaş meydanında dahi insanlığını unutmadığını tüm dünya milletlerine göstermiştir” dedi

Açıklamasında ayrıca Kahraman Türk Ordusu insana saygı duymayı, vicdan sahibi olmanın hiçbir koşula bağlı olmadığını, tüm dünyaya Çanakkale’den gösterdiğini vurgulayan Çimen, “Yaralı düşmanı hastaneye sırtında götüren, denize düşen düşman askerlerin kurtulabilmesi için top ateşini kesen Mehmetçik, yalnız Çanakkale’de değil tüm dünya milletlerinin gönlünde de abideleşmiştir. Çanakkale Savaşında, yokluklar içindeki bir milletin neleri başarabildiğinin kanıtı olmuş tarihe altın harflerle yazılan bir zaferdir. Çanakkale Zaferimizin 105’inci yıldönümünde, bu vatanı al kanlarıyla bizlere emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla yad ediyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” son verdi

18 Mart Çanakkale Zaferi, tarihte eşine az rastlanır en büyük kahramanlık destanlarından biri olduğu kadar, Kurtuluş Savaşına ve Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolda milletimizin verdiği en büyük varoluş mücadelesidir.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 105. yıl dönümünde, bu cennet vatanı bizlere emanet eden, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve istiklali uğrunda kahramanlıkları ve fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde taht kuran aziz şehitlerimizi,ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı