Manşet

Çay Sezonu Başladı

GÜNDOĞUMUHABER – Karadeniz Bölgesi’nin en temel geçim kaynaklarından bir tanesi de ÇAY. Pek çok üretici bu yolculuğa Mayıs ayı itibarıyla başlıyor.

Üretici Eylül sonuna kadar en az dört sürüm olarak hasat ettiği Çay’ı devlet kurumu olan ÇAYKUR’A, ya da özel sektörün sahip olduğu fabrikalara satıyor.

Üreticinin neredeyse yılın en güzel aylarını tarlasında geçirerek hasat ettiği çay, bugün kilo başına açıklanan birim fiyat açısından yeterli karşılığı bulamasa da Karadenizli üretici yine de bu üründen vazgeçmeyerek var olduğu günden bu tarafa çay yetiştirmeye, toplamaya devam ediyor.

ÇAY NASIL HASAT EDİLİR

Sabahın erken saatlerinde bahçesine inen üretici eskiden elle hasat ettiği çayı şimdi tercihen makas ile topluyor. Yeni toplama tekniklerinin de denendiği de kimi zaman göze çarpıyor.

Araç gelene kadar gölge ve serin bir sahada bekletilmesi mecburi Çay, kilo kaybına uğramaması için bu şekilde muhafaza ediliyor. Çay, satış esnasında ‘tente’ denilen geniş örtünün içerisinde kare şeklinde bağlanılarak araç içerisine dökülüyor.

Binlerce dönüm araziden yeşillikler arasından hasat edilen Çay, tarladan satın alacak fabrikaya kadar büyük zahmetlerle ulaştırılıyor. Bunların hepsi bir kenara kim ne derse desin hoş sohbetlere, güzel anlara, güzel dostluklara ortak olan Çay’ın tadı ise kelimelerle anlatılamıyor.

Son söz,

ÇAY, tüm bu zahmetler çerçevesinde ne üreticinin nede alıcının yüzünü güldürüyor…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı