Manşet

ÇYDD Gaziosmanpaşa

Özge Çamcı: “Afetlerden zarar gören vatandaşlarımızın yanındayız.”

ÇYDD Gaziosmanpaşa Şubesi Başkanı Özge Çamcı, sel felaketinden dolayı derin üzüntü duyduklarını belirterek, bu tür felaketlerin bir daha yaşanmaması için alınması gereken tedbirleri içeren bir mesaj paylaştı. ÇYDD olarak sellerden zarar gören vatandaşlarımızın çocuklarına burs vereceklerini bildiren Çamcı, daha önce yangın felaketinden zarar gören aileler için de ÇYDD Gaziosmanpaşa Şubesi olarak gönüllülerinin desteğiyle yardım malzemelerini afet bölgelerine ulaştırdıklarını söyledi. Özge Çamcı’nın mesajı şu şekilde:

Yurdumuzun Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan sel felaketinden dolayı derin üzüntü içerisindeyiz.

*

Etkili yağışların neden olduğu sel felaketinde; Bartın, Sinop, Kastamonu ve Karabük’ten gelen can kaybı haberlerini derin üzüntü ve endişe ile takip ediyoruz.

*

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “2020 Meteorolojik Afetler Raporu”na göre, ülkemizde sel felaketlerinin sayısı her geçen yıl artıyor. Bu artışta, yaşanan iklim krizi ve buna bağlı gelişen iklim değişiklerinin etkisinin yanı sıra; plansız kentleşme, yeşil alanların tahribi, yanlış arazi kullanımları gibi faktörler doğal felaketlerin şiddetinde oldukça etkili oluyor.

*

Bu nedenle;
• Bilimin ışığı altında, devlet ve kamu kurumları yaşanan iklim krizi ile mücadeleye ve doğal afetleri önlemeye yönelik gerekli önlemleri almalıdır.
• Kriz yönetimi anlayışı yerine risk yönetimi sistemine geçilmeli ve afetler doğmadan risk faktörleri ortadan kaldırılmalıdır.
• Risk taşıyan bölgelerdeki imar planları bölgenin taşıma kapasitesine ve coğrafi yapısına uygun şekilde oluşturulmalı ve bu konuda toplumsal hassasiyet oluşturulmalıdır.
• Sel riskine karşı tam donanımlı koruma, kurtarma ve sel ile mücadele ekiplerini hazır tutmalıdır.
• Sel, hem maddi hem manevi ciddi kayıplara yol açan bir doğal afettir. Sel felaketi nedeniyle boşaltılan yerleşim yerleri ve evsiz kalan yurttaşlarımızın durumu konusunda kamuoyu bilgilendirilmeli ve sivil toplum kuruluşlarının yardımlarına izin verilmelidir.

*

ÇYDD olarak, selden zarar gören ailelerin çocuklarına eğitim bursu desteği vererek yaraların sarılmasında görev alacağız.
Sel nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı