Manşet

Detaylar Bu Haberde

Apple’a akıl almaz ödemeler yaptığı tespit edilen Google buna karşılık olarak şirketten bazı uygulamalarını telefon ve bilgisayarlara üretim esnasında yerleştirilmesini talep etmiş
Soruşturma açılan söz konusu gelişmeye ilişkin süreç 2020 yılının Ekim ayında ABD Temsilciler Meclisi’nde dünya teknoloji geçmişinin en yüksek saklı anlaşmasını da ortaya çıkardı. Bu anlaşmanın iki muhatabı dünyanın en değerli şirketlerinden Apple ve Google. Anlaşmanın toplamı ise 8 ila 12 milyar dolar arasında.

Reklam Sektörünün Büyüğü Google
Bu iki devin toplam piyasa tutarı 3 trilyon doları geçiyor. 20 Ocak tarihli borsa sonuçlarına göre Apple’ın değeri 2.14 trilyon dolar. Yeni adıyla Alphabet, daha daha alışık olduğumuz adıyla Google’ın ise 1.17 trilyon dolar. (Haberde Alphabet yerine Google ismini tercih edeceğiz.) 3.2 trilyon dolarlık bu rakam Türkiye’nin milli gelirinin dört katı büyüklüğünde.

Arama motoru piyasasının önderi Google’ın bir ikinci özelliği de uzak ara dünya reklam piyasasının en büyük öğesi olmasıdır. 2019 yılına bakıldığında Google’nin toplam reklam geliri 134,8 milyar dolar. 2020 rakamları henüz belirlenmedi ancak ama bu rakamın 140 milyar doları rahatlıkla geçmesi tahmin ediliyor.

Zihinleri açmak adına bir başka rakam daha verelim. Reklamcılar Derneği’nin açıklamasına göre Türkiye’de 2019 yılı toplam reklam harcamaları 1 milyar 560 milyon doları buluyor. Türkiye’de bütün mecralarında yani TV, internet, gazete, dergi, sinema, outdoor, radyo gibi alanlarda yayınlanan reklamların toplam faturası, Google’ın bir haftalık reklam geliri olan 2.6 milyar doların bile altında.

Cihaz devi Apple
Apple’ı da rakamlarla biraz daha ifade etmeye çalışalım: 2020 Eylül sonu itibariyle son 12 aylık toplam satıştan elde ettiğigelir 260 milyar dolar. Bu rakamın 142.4 milyar doları iPhone satışlarından, 25.8 milyar doları Mac bilgisayarlardan, 21.3 milyar doları tabletlerden, 24.5 milyar doları saat ve aksesuarlardan, 46.3 milyar doları App Store’daki satışlardan geldi.

Neden gizli sözleşme?
Bu gizli ticari sözleşmede parayı veren taraf Google.

O zaman akıllara şu soru geliyor; dünya arama motoru pazarının yüzde 90’ından fazlasına sahip olan Google neden Apple’a 12 milyar doları bulan para ödesin? Ne yanıt şu, pazar payını muhafaza etmek için.

Şimdi biraz açalım: Baştan söylemiştik, Google dünya reklam piyasasında tartışmasız en çok geliri elde eden şirket. 640 milyar dolarlık reklam pazarında Google yaklaşık 150 milyar dolarla yüzde 23 pay alıyor.

Google’ın pastadan kaptığı bu dev dilim konvansiyonel medyayı rahatsız ederken, kişisel bilgileri kayıt altına alması ve dijital reklam alanındaki güçlü konumu hükümetleri kızdırıyor. Yani Google bu kadar parayı kazanırken aslında büyük bir baskı altında. Dolayısıyla, bir yandan pazar kaybı tehlikesi yaşarken, bir yandan olası kayıplarını telafi etmeye çabalıyor. İşte anlaşmanın amacı da tam bu.

Google’da ana inşaanın iki esas ögesi var: Arama motoru ve YouTube. 2019 reklam gelirlerinin 98 milyar doları arama motorundan, 15 milyar doları da YouTube’den elde edildi.

Soruşturma detayları
Her ne kadar kullanıcılar gözle görülür çoğunlukla Google arama motoru ve YouTube’ü tercih etseler de, ABD Temsilciler Meclisi’ndeki soruşturmaya göre Google bu piyasa korumalığında yetinmedi. 2005 yılında başlayıp 2010 yılından itibaren alanını genişletilen anlaşmaya göre Apple, Google’ın arama motoru ve Youtube uygulamalarını cihazlarına üretim sırasında ilave edilmeye başlandı. Kullanıcı herhangi bir Apple ürünü satın alıp ilk çalıştırdığında, bu iki uygulama fabrika ayarı olarak cihazda bulunuyordu. Ayrıca bazı kullanıcı bilgileri paylaşılıyordu.

Soruşturma raporuna göre 15 yıl önce başlayan ödemeler 2014’te yıllık 1 milyar doları aştı. 2018’de yapılan ödemenin hacmi akıllara durgunluk veriyor: Yıllık 8 ila 12 milyar dolar arasında bir bedel.

Soruşturmada ortaya çıkan bir elektronik ileti iki devin başını bayağı ağrıtacağını gösteriyor. 2018’de Apple CEO’su Tim Cook ile Google CEO’su Sundar Pinchai, iki tarafın arama motoru işbirliğinden elde ettikleri geliri nasıl artırabilecekleri konulu bir toplantı yapıyorlar. Toplantının ardından üst düzey bir Apple yöneticisi, Google’daki bir yöneticiye yolladığı mailde “Bizim tarafın vizyonu artık tek bir şirket gibi çalıştığımız şeklinde” cümlesinin bulunduğu bir mail yazıyor. Soruşturma dosyasında, Google tarafında Apple birlikteliğinin kaybedilmesi halinin “kırmızı alarm” sebebi olarak ifade edildiği belirtiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı