Manşet

Dikkat..! Avrupa’dan Çöl Tozu Geliyor

Avrupa’dan gelecek çöl tozu Türkiye’yi etkisi altın alacak
Açıklama, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros’tan.
Yarın itibariyle Avrupa’da hafta boyu etkisini gösterecek olan çöl tozlarının Türkiye’de etkili olacağını açıklayarak, “Şu anda Kuzey Afrika üzerinde oluşan alçak basınç sistemiyle havalanan çöl tozları, kumlar Avrupa üzerindeki yüksek basınç alanıyla Avrupa’ya taşınıyor. Avrupa şu anda çöl tozunun etkisi altında” tespitinde bulundu.

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin de yüksek basınç alanı içerisinde bulunduğunu vurguladı.

Toros, “Avrupa’da hafta boyunca etkili olacak çöl tozlarının perşembe gününde ülkemize kadar yoğunluğunu azaltarak gelmesi bekleniyor. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımının atmosferik sayısal model değerlendirmelerine göre, çöl tozları yoğunluğu hafif de olsa hafta sonu ülkemiz genelinde etkisini gösterecek. Avrupa’da etkili olan çöl tozları özellikle kuzeyli hakim rüzgarların etkisiyle Türkiye’nin güney kesimlerine doğru inerek etkili olacak. Hafta başından itibaren de kuzeyden başlayarak etkisini kaybetmesi tahmin ediliyor” diye konuştu.

Toros, çöl tozunun yer değişiminin, sağlık sorunlarına da sebep olduğunu söyleyerek vatandaşlara ikazlarda bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı