Manşet

‘En Hafif Tabirle Vicdansızlıktır’

Gündeme bomba gibi düşen emekli maaşlarından yüzde beşlik kesinti haberi sendikaları ayağa kaldırdı.


Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Hazine ve Maliye Bakanlığının tasarruf tedbirleri kapsamında alması beklenen kararlar için, AKP emeklilerin maaşına göz dikmektedir’ şeklinde tepki gösterdi

‘Ülkemizdeki ekonomik buhranı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın SGK tasarruf tedbirleri gün yüzüne çıkarmıştır’ diyen Genel Başkan Balık, iktidara sert sözlerle yüklenerek ‘Ülkemizde vatandaşın iş bulamadığı, ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar ettiği, evine ekmek götüremediği ekonomik kriz ortamında; sermayeye verilen teşvikler, indirilen vergiler halkın, emeklinin, memurun, işçinin, yoksulun sırtına yüklenmektedir.’ Diye konuştu.
Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Mehmet Balık’ın açıklamaları şu şekilde:

Bu ekonomik kriz koşullarında AKP iktidarı; saray ve çevresine kaynak yaratmak için emeklilerin maaşına göz dikti.
Bakan Berat Albayrak’ın talimatıyla Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü ve Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü’nde emekli vatandaşlarımızın aleyhine bir takım hazırlıklar yapılmaktadır.
SGK’daki tasarruf tedbirleri kapsamında emekliler açısından en insafsız olanı sağlık kesintisinde %5 kesinti ve emeklilerin bayram ikramiyesinin kaldırılacağı gibi düzenlemenin olmasıdır.
Büyük çoğunluğu açlık ve yoksulluk sınırının altında gelirle yaşayan, ilaç parasını zar zor denkleştiren emekliler için böyle bir düzenlemenin olması en hafif tabirle vicdansızlıktır.
Çalışanlardan, emeklilerden de hazineye zorunlu aktarım olacağı, maaşlı olan herkesin maaşlarından kesinti olacağı ve hazineye katkı sağlanacağı belirtilmektedir.
AKP iktidarı ve saray çevresi kamuda israfa son vermeyerek, lüksten – şatafattan taviz vermeyerek emeklilerin yüzde 5 sağlık kesintisi, bayram ikramiyesi iptali, kız çocuklarına babadan maaş ve maaşlardan hazineye katkı ödemeleri gibi kesintilere yönelmesi ekonomik tablonun ağırlığını göstermektedir.
Krizin sorumlusu bugünün siyasi, ekonomik ve sosyal düzenini yaratan AKP iktidarıdır. İktidar; ekonomiyi, toplumsal barışı, sosyal devleti yıkıp geçerek ekonomik krizden kurtulamaz.
Kalkınmayı, üretmeyi, yatırımları değil ranta öncelik veren ve borçlanmayı büyüten AKP iktidarı ülkeyi krizden çıkaramaz.
Ülkedeki emeklilere göz diken bir iktidar, milyonları umutsuzluğa sürüklemektedir ve ekonominin gerçek ihtiyaçlarını görmezden gelmektedir.
Birleşik Kamu – İş Konfederasyonu olarak; AKP iktidarı ülke gerçeklerinden giderek koptuğunu ve bilerek ve isteyerek kurduğu ekonomik ve sosyal düzenin faturasını milyonlarca emekçiye ödetmesine izin vermeyeceğiz ve derhal SGK tasarruf tedbirleri adına hayata geçirilmek istenen düzenlemeden vazgeçilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı