Manşet

Faiz Artırımı Bekleniyor

Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Karahan piyasaların beklediği faiz artışı öncesi GÜNDOĞUMU’na değerlendirmelerde bulundu.

Merkez Bankası Başkanının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası sonrası hükümet kanadından gelen acı reçete açıklaması piyasalardaki dengeleri nasıl şekillendirecek?

Döviz açığı aynı zamanda faiz beklentilerinin de yer aldığı yeni döneme ilişkin olarak gelecek kararlar öncesi Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Karahan, önemli tespitlerde bulundu. Karahan, şunları söyledi:

”Dünyada faiz oranları yüzde 0 ila 2 bandında devam ederken ekonomimizi karaya vurduran ekonomi üst yönetiminin acemiliği ve bilgisizliği yüzünden dünyanın en büyük faizlerinden birinin uygulandığı ülkemiz de göreceli olarak düşük faiz gibi gösterilen fakat dünyada en yüksek en büyük verilen faizlerden biri olan oranlarımızın tekrar yükseltilmesi temel de ilaç gibi görünüyor. Yani düşük faiz diye naralar atıp kamu bankalarının ve merkez bankasının paralarını kredi diye dağıtanlar doların rekorlar kırması üzerine hem bu kötü gidişin sorumlusu bakanı feda ettiler hem de yüksek faiz ortamına ülkeyi soktular. Yarın ki PPK’nın yapacağı toplantı da 4 ila beş puan aralığında faiz artırımı bekleniyor. Bunun altında iki üç bandında verilecek faiz artışı tekrar dövizin yükselmesine neden olabilir. Piyasaların sistemini bozan ekonomi yönetimi maalesef çareyi faizi artırmaktan başka bir yönetemeyeceğini görmüştür…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı