Manşet

Gökhan Durmuş

GÜMÜŞHANE / GÜMÜŞHANE HABERLERİ

Fasulye Üreticileri Birliği Başkanı Gökhan Durmuş, bölgenin en kaliteli tarım ürünlerinden bir tanesi olan kuru fasulyenin ilgi beklediğini söyledi.

2018 yılında kurulan birliğin ardından yaptıkları çalışmadan söz eden Durmuş, en çok Gümüşhane’de yetişen fasulye ile karıştırılmak istenen diğer fasulye çeşitleri arasında karmaşa yaşandığını söyledi.

Durmuş 2020 yılında yaşanan rekoltenin çeşitli sebeplerden dolayı yeteri kadar değerlendirilemediğini belirtirken ‘Birliği kurduk iki önemli akademisyenle birlikte burada yetişen fasulyeyi enine boyuna irdeledik. Önemli aşamalar kaydettik, buradaki çeşit çok nadide diğer çeşitlere benzemiyor yani kendisine özgü bir inceliği, lezzeti var onun içindir ki Kelkit olsun Şiran olsun Köse olsun yetişen fasulye daha çok ilgi bekliyor. Özellikle nitelikli yetiştirilme noktasındaki gayretimizin boşa gitmemesi gerekir, bu yıl hasatta oran düşük ancak nedenleri var, inşallah şimdi Ekim ayında Antalya’da düzenlenecek fuarda fasulyemizi daha iyi tanıtım yapacağız orada pişirerek, katılımcılara tanıtacağız” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı