Manşet

GÜDEF Eski Genel Başkanı Tahsin Söğüt

Yaklaşık 30 seneyi aşkın bir zaman diliminin içerisinde İstanbul, Ümraniye’de kurulan Gümüşhane İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği’nde (GÜYAD) gerek yönetim, gerekse yönetici olarak yer aldı, Tahsin Söğüt.

Halen derneğin yönetim kurulu başkanlığını sürdüren Tahsin Söğüt, Mart ayı içerisinde yapılacak olan Gümüşhane Dernekler Federasyonu kongresi öncesi gazetemize özel açıklamalarda bulundu.
Her zaman olduğu gibi yapıcı tutumuyla fark oluşturan Söğüt, Gümüşhanelilere bir kez daha birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.
Gümüşhane Dernekler Federasyonunu tüm eksikliklerine rağmen büyük bir güç olarak gördüklerini ifade eden Söğüt, ‘Bu tanım kurumsal anlamda her zaman yerini korumuştur. Kişiler bazın da değil, Gümüşhane’ye hizmet eden kuruluş altında görevini ifa etmiştir, edecektir ve de etmelidir. Bu bakımdan sivil toplum dünyasına uzun yıllar hizmet etmiş bir kişi olarak biz diyoruz ki, Gümüşhane dernekler federasyonunda köklü, yapıcı, bir o kadar restore edilmesi gereken pek çok başlık var, inşallah bu kongre tüm sorun ve sıkıntıların ortadan kalkacağı bir gün dönem veyahut sürecin başlangıcı olacaktır’ dedi.

HER DÜŞÜNCEYE SAYGIMIZ SONSUZ
Tahsin Söğüt, kongre günü geldiğinde herkesin kafasında olan düşünceleri ortaya koyacağını var olan yapıcı her görüşe saygı duyduklarını belirtirken, ‘Biz artık kongrenin o kısmına değil sonrasında yapılacak olan icraatlarına bakacağız. Kim ne yapacaksa divana bildirsin. Yani kazanan her kim ise icraatlarının taahhüdünü vermelidir. Biz federasyonun yeniden ayağa kaldırılmasını istiyoruz. Gümüşhane’nin her bir tarafından bu güç federasyona verilir, yeter ki iri olalım, diri olalım, bir olalım’ diye konuştu.

HATALARDAN DERS ÇIKARTALIM HATALARIMIZI TEKRARLAMAYALIM
Gümüşhane Dernekler Federasyonu’nda köklü revizyonun şart olduğunu da belirten Söğüt, ‘Öncelikle hatalardan ders çıkartalım, hatalarımızı tekrarlamayalım. Bu ilkeyi baz aldığımızda kırılan yerler onarılacaktır. Yıllarca bunun eksikliğini yaşadık. Sivil toplum kuruluşları içerisindeki yapı bellidir, kim ne yapacak, nerede görev alacak, hangi çerçevede bu eylemleri gerçekleştirecek yerine konulmuştur. Bakınız Gümüşhane için yola çıkılan bu kulvarda ortada ne var, neler biriktirilmiş, kim ne yapmış? Açıp baksak elle tutulur gözle görülür bir şey göremiyoruz, artık klişe sözleri de bir kenara bırakalım, biz Gümüşhane’yi de, Gümüşhanelileri de çok seviyoruz. Mart ayı bu bakımdan önemli bir başlangıcın dönümü olacaktır’ ifadelerini kullandı.

BİZ İSTİYORUZ Kİ KONGRE BİR ŞÖLEN HAVASINA DÖNÜŞSÜN
Gümüşhane Dernekler Federasyonu Eski Genel Başkanı ve GÜYAD Başkanı Tahsin Söğüt, kongre öncesi çok önemli bir adımın altını çizdi. Söğüt, şunları kaydetti:
‘Zor dönemlerden geçiyoruz. Bu zor dönem hastalıklardır, bazı ekonomik sıkıntılardır devam ediyor. Yani bir heyecana ihtiyaç var, o heyecanın ateşleneceği bir başlangıç gerekiyor. İnançla söylüyorum ki, biz üzerimize bu durumda ne düşüyorsa yapmaya hazırız. İşte böylesine bir tablo adına biz istiyoruz ki, kongre şölen havasına dönüşsün. Kongreden çok güçlü bir ses yükselsin. O sesin adı ise Gümüşhanelilerin bu kongreden her bakımdan çok güçlü bir şekilde çıktığı iddiasını dile getirsin. Çok fazla tartıştık, çok fazla yıprandık. Biz Gümüşhane’yi hiçbir zaman bu şekilde tanımlamamıştık. Tartışmaktan ya da çekişmeden hiçbir şey elde edemeyiz, federasyon bu bakımdan toparlayıcı gücün simgesi olmadır’ dedi.

İSTANBUL’DA ÇOK DAHA GÜÇLÜ BİR FEDERASYONA İHTİYAÇ VAR
Tahsin Söğüt, federasyona ilişkin görüşlerini ise şu şekilde dile getirdi:
‘Gümüşhane tarafından bakınca neler düşündüğümüzü defalarca dile getirdik. Buraya kadar olan duygu ve düşüncelerimizde sanırız her Gümüşhaneli de hemfikirdir. Ancak, İstanbul gibi başta siyaset olmak üzere ticaretin kültürün sanatın, sporun, sivil toplum kuruluşlarının adeta boy gösterdiği bir Avrupa şehrinde bu kadar nüfusa sahip Gümüşhanelilerin çok daha güçlü bir sese ihtiyacı bulunmaktadır. İşte o güç federasyonun çok daha güçlü olmasıyla ortaya çıkar, kendisini gösterir. Gümüşhane Karadeniz Bölgesinde bir güç olduğu gibi, bu gücünü İstanbul’da da göstermelidir. Bunu başarabiliriz, inancımız tamdır. İstanbul’dan yükselecek bu güç Gümüşhane Dernekler Federasyonun yeniden ayağa kaldırılmasıyla imkan bulacaktır’

İSİMLER ÜZERİNDEN TARTIŞMA OLMAZ
Söğüt, ‘Biz yıllarca sivil toplum kuruluşlarında görev aldık. Yönetim kurulunda yer aldık, yönetim kurulu başkanlığı yaptık. Ümraniye’de pek çok STK bünyesinde yer alıyoruz. Ciddi kuruluşlarda görev aldığımız paydaşlar var. Yani sivil toplum kuruluşları felsefesine yabancı değiliz. GÜDEF’e bir dönem genel başkanlık görevinde bulunduk. Derdimiz o seçilmiş, bu seçilmiş değildir, isimler üzerinden kırıcı, yıkıcı ya da kavgacı bir tavır asla sergilemem ne söz söylerim, nede polemiğin içerisinde yer alırım. Tahsin Söğüt bugünlere kolay gelmedi. Tahsin Söğüt Gümüşhaneli ne zaman zor durumdaysa el uzattı, yapıcı oldu, birliktelik sergileyen bir tavır ortaya koydu. Mart ayındaki kongre de de bunu yapacağız, bize yakışan tavrı üstleneceğiz’ dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı