Manşet

Gümüşhane İçin Bir Büyük Kayıp

Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Servet Daltaban ilçede elverişsiz bir konumda bulunan eski kibrit fabrikasının erinin ekonomiye kazandırılması gerektiğini söyledi
GÜNDOĞUMU’na açıklamalarda bulunan Mustafa Servet Daltaban, ‘Bilindiği üzere Kelkit İlçesine bağlı, Yılanlı mevkisinde, 87 bin 600 metrekarelik alanda kurulan Kibrit Fabrikası, 7 Nisan 2004’te zarar ettiği gerekçesiyle Özelleştirme Daire Başkanlığı tarafından kapatılmıştı. Yaklaşık 8000 metrekareden fazla kapalı alanı bulunan tesis 15 yıldır atıl durumda kaderine terk edilmişliği yaşamaktadır.’ dedi.
Yerin 2016 yılında dev tesis, hazırlanan proje kapsamında Kelkit Organik Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak hazine tarafından Gümüşhane Üniversitesine tahsis edildiğini belirten Daltaban, ‘Ancak o günden bu güne proje faaliyete geçirilememiş sonrasında iptal edilmişti. Halen bu alan Gümüşhane Üniversitesi’ne tahsisli durumdadır. Eski Kibrit Fabrikası, Kelkit’in topyekun müteşebbisi ve mücadelesi sonrasında kazanılan ve Kelkit’e mal olmuş bir yatırım olmuştur. Bir zamanlar Bölgenin göz bebeği olan işletme, büyük bir istihdam sağlayarak Kelkit’e büyük bir ekonomik değer katmıştır. Ülkemizin üretim seferberliği yürüttüğü bu dönemde böyle fonksiyonel bir işletmenin atıl durumda beklemesi hepimizin vicdanını sızlatmaktadır. Bölge ekonomisine can suyu olabilecek bu tesisin bölge ve ülke ekonomisine kazandırılması zorunluluk arz etmektedir.’ görüşünü savundu.

DALTABAN’A GÖRE KELKİT’E NİÇİN GERİ VERİLMELİ
Daltaban, bu konudaki isteği şu sözlerle dile getirdi:
Bölgede yatırım yapmak isteyen müteşebbislerin önündeki en büyük yatırım maliyeti, yer ve bina olarak karşımıza çıkıyor. Bu hazır tesis, potansiyeli ile birçok yatırımcı ve müteşebbisi bünyesinde barındıracak kapasiteye sahiptir.
Bu alanın değerlendirilmesi için Kelkit Ticaret ve Sanayi olarak hazırladığımız raporda, birçok tesisin kurulabileceği sonucu ortaya çıkmıştır. Kelkit Tarımsal Üretim Üssü olarak hazırlanan raporumuzda; Kuru fasulye toplama ve paketleme tesisi, Tavuk yetiştiriciliği ve yumurta üretim tesisi, Kültür Mantarı üretim tesisi, Kurburnu suyu üretim tesisi, Peynir tereyağı süt işleme tesisi, Kaba yem bitkileri slajlama ve paketleme tesisi, Seracılık gibi işletmelerin kurulabileceği öngörülmüştür. Alanın tadilatı ve restorasyonunun DOKAP tarafından yapılacağı belirtilmiştir.
Gümüşhane Üniversitesinin tahsisten vazgeçerek, Alanın Kelkit Belediyesi veya İl özel idare bünyesine alınarak yatırım fırsatlarına açılması gerekmektedir. Geçen her zaman, büyük bir ekonomik kayıp olarak tarihe geçecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı