Manşet

Gümüşhane’de Bir Köy Ayağa Kalktı

Gümüşhane’nin Şiran ilçesi Kırıntı Köyü Yaylası’nda siyanürle altın arama girişimleri köylüleri ayağa kaldırdı.

Şiran Dernekler Federasyonu, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ve KIRÇEP’in de destek verdiği köylüler ise hukuki yollardan hak aramaya devam ediyor.

KIRÇEP (Şiran – Kırıntı Köyü Çevre Platformu) adına konuşan Serdar Günel Kanada’lı altın arama şirketinin daha evvelden ÇED raporunun süresinin dolmasına rağmen arama yaptığını bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Kırıntı Köylülerinden yasal haklarını araması adına vekalet aldıklarını da belirten Günel, şunları kaydetti:

‘Toprağın üstü varken altını karıştırmak neden? Altın aranıyor ama bir köy hatta Şiran, Kelkit Vadisi de mahvolacak. Yıllar önce dolmuş olan ÇED Raporu ile yani olmayan bir ÇED Raporu ile arama yaptıklarını öğrendik. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kırıntı Köyü, Şiran ve Kelkit Vadisinin yok olmasına ve burada yaşayan insanların kanser hastası olmasına müsaade etmeyeceğiz. Bize destek çığ gibi. Türkiye’de 2002 yılında çıkarılan maden kanunu ile ülkemize kalacak olan değerli madenlerin oranı sadece yüzde dört iken değerli madenlerin yüzde doksanaltısını yabancı ülkelerden gelerek ülkemizden alıp götürülmesine izin vermeyeceğiz. Kanada da tek bir ağacın dalı dahi kesilse devlet cezai müeyyide uyguluyor bizim gibi ülkeleri neden talan ediyorlar.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı