Manşet

Gümüşhane’de Yılda 1200 Ton Balık Üretimi Olur mu?

Gümüşhane’de yılda 1200 ton balık üretimi olur mu?
Torul ilçesi sınırlarında öncelikle elektrik üretimi olarak inşaa edilen Torul Barajında yıllık balık üretiminin 1200 ton olduğu öğrenildi.
Kafes balıkçılığı yapılan işletmelerde İlçe Tarım Müdür Yusuf Rakan ile birlikte incelemelerde bulunan Kaymakam Ömer Said Karakaş, burada üreticilerden kültür balıkçılığıyla ilgili bilgi aldı. Karakaş, basın mensuplarına yaptığı açıklama da, baraj gölünde 7’si aktif olmak üzere 11 üretim tesisinin yer aldığını kaydetti.

Yıl da 1200 ton balığın baraj gölünden sağlandığını ifade eden Karakaş, sayıyı 2021 yılında 2 bin tona yükseltmek istediklerini dile getirdi.
Kaymakam Karakaş, şu bilgileri verdi
‘’Balıklar porsiyonluk hale getirildikten sonra Karadeniz’deki çiftliklere gönderiliyor. Karadeniz’deki çiftliklerde belirli bir ağırlığa ulaşınca Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam, Rusya ve diğer ülkelere ihraç ediliyor. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde görevli mühendisler, üretimin her aşamasında üreticinin yanında ve gereken desteği vermektedir.” dedi.

Torul Barajı gölünde 3 yıldır üretim yapan balık üreticisi İsmail Şahin’de şunları kaydetti:
“Norveç’te üretilen balıkla Karadeniz’de üretilen balık kıyaslandı ve Karadeniz’de üretilen balığın vitamin değerleri Norveç’te üretilene göre bir kademe daha yüksek çıktı. Bu bizim açımızdan tercih sebebi oldu. Hedefimiz ‘Norveç somonu’ denilen, eti kırmızı olan balığın dünyadaki lideri olan Norveç’i geçmek. Bu yolda çalışıyoruz. Kafeslerimizi daha da büyüteceğiz. Dünyada ülkemizi somon konusunda birinci sıraya çıkarmak istiyoruz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı