Manşet

Gümüşhanenin Yeşil Büyüsü

Gümüşhane’nin önemli turizm destinasyonlarından bir tanesi olan Örümcek Omanları 1998 yılında koruma alanı ilan edildi.
Toplam 2630 dekarlık bir alana sahip olan Örümcek Omanları şehrin en küçük ilçesi olan Kürtün’e, 17 km uzaklıkta bulunmaktadır.
Örümcek Ormanlarında göze çarpan en önemli detay Avrupa ve Kafkaslar’ın en uzun boylu ve çapına sahip ladin ve göknarlarının bulunuyor olmasıdır.


Ortalama yaşı 417’ye kadar varan ağaçlar tam dörtyüz yıllık bir zamana şahitlik ededer.
Bu tür ormanların kendi kendilerini yenileyebilir olması, güçlerini dış etmenlerden korumasına bağlıdır. Bu nedenle sahip olduğu benzersiz ve olağan üstü doğal güzellik bilimsel verilerle de kanıtlanmış bu alan, Tabiatı Koruma Alanı statüsü ile yasal koruma altına alınmış bulunmaktadır. Kendi çeşidinin sınırları içinde eşine ender rastlanır ladin ve göknar ağaçlarından dörder adedi Tabiat Anıtı olarak tescillenmiştir.

Örümcek Ormanlarının Doğu Ladinleri, Doğu Karadeniz Göknarları, Doğu Kayınları, Sakallı Kızılağaçlar ve Adi porsuklarla bezeli ormanın 263 hektarlık bölümü korumaya değer görülmüştür.

Gümüşhane’nin yeşil büyüsü olarak bilinen Örümcek Ormanları ziyaretçilerine unutulmaz bir tecrübe kazandırmak için labirenti andıran patikaları, göğe tırmanan ağaçları, hırçın yamaçları, dereleri ve şelaleleri ve üzerine kurulan ahşap köprüsüyle inanılmaz bir gün yaşamasına imkân tanıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı