Manşet

Gurbetçi Gümüşhaneliler Gümüşhanedeki Gümüşhaneliler

GÜMÜŞHANE / GÜNDOĞUMU 2020 yılı itibarıyla en fazla konuşulan konu başlığı koronavirüs. Bir başka deyişle COVİD 19. 2020 başı itibarıyla Çin Halk Cumhuriyeti’nden dünyayı kasıp kavurdu. Çin büyük bedel ödedi, pek çok ekonomi elbette Türkiye’de zaten varlığını hissettiren ekonomik krizle birlikte çok büyük zorluk yaşadı.

İşsizlik artarken çoğu esnaf kepenk kapattı. Peki, Gümüşhaneli yaz mevsiminin son aylarına doğru bu döngü içerisinde nasıl bir tepki gösterdi. Gümüşhaneyi çok yakından tanıyan bir büyüğümüze kulak verdik..

‘Yaz mevsimi geldi, Kurban Bayramı öncesi son gurbetçilerde toprağına ayak bastı. Tabi mevcut durum itibarıyla başgösteren salgın Gümüşhanede’de etkili oldu. Gurbetten gelen Gümüşhaneli, yerli Gümüşhaneli çarşıya pazara indi alışverişini yaptı ancak çok fazla meşgulde olmadı klasik bir tabirle işini gören köyünün, beldenin yolunu tuttu. Bu sene itibarıyla benim dikkatimi çeken ise Gümüşhane’de kadın şoför sayısındaki artış oldu. Yani kadın şoförler oldukça yeni sayılacak araçlar içerisinde Gümüşhane’de gözüktü tabi bu bölge yapısı itibarıyla çok alışık olmadığımız bir görüntü idi ama ben açıkcası gurur duydum şehrim adına kadınlarımızda artık varlıklarını hissettiriyor buradayım mesajı veriyor. Kısmi hareketlilikten söz edersek bir başka dikkat çeken husus ise mağduriyet edebiyatı yapan da oldu, aldığı krediyi başka yerlerde kullanan da şimdi bundan sonra çok gelen Gümüşhaneli olmaz bayram sonrası nispeten de olsa dönüş başlar, 2021’de çok daha bereketli, hareketli bir yaz sezonu temenni ediyoruz’..

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı