Temmuz Ayında Yapılacak Yüzde Kırk Artış Yeterli Mi?

Birleşik Kamu - İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Temmuz ayında çalışanların maaşlarına yapılacak yüzde kırk oranındaki artışa ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Genel Başkan Balık, şunları söyledi:
Yüzde 40 oranında zam yapılacağı tahmin edilmektedir. Çarpıtılmış TÜİK rakamları ile yapılan bu zam günümüz koşullarında yeterli değildir. Gerçek enflasyon rakamlarına bakıldığında ilk altı aylık enflasyon yüzde 74,83 olarak gerçekleşmiştir.

AKP iktidarının geldiği günden itibaren yurdumuzun ekonomik koşulları günden güne erimektedir. Kamu emekçilerin, emeklilerin ve işçilerin alım gücü kalmamıştır. 

Ocak-haziran döneminde ekmek, pirinç, un, bulgur, makarna fiyatları yüzde 74,35, et ve balık fiyatları yüzde 58,31, süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatları yüzde 42,86, yağ fiyatları yüzde 32,53, meyve fiyatları yüzde 127,06, sebze fiyatları yüzde 133,3, bakliyat fiyatları yüzde 32,81, diğer gıda maddelerinin fiyatları da yüzde 66,93 oranında artmıştır. (Kamu - Ar)

Artan gıda kalemlerinin yanı sıra döviz, altın gibi yatırım araçları da önü alınamaz bir hal almıştır.

2009 yılında öğretmen maaşı ile 24 gram altın alınabiliyorken bugün alınabilecek sayı 8 grama gerilemiştir. 2009 yılındaki öğretmenin maaşını altın cinsinden hesaplayacak olursak bugün 24.000 liraya denk gelmektedir.

Bir cevap yazın

CAPTCHA Image
Reload Image

Başa dön tuşu