Manşet

Herkes Bu Sorunun Yanıtını Arıyor

Suriye’nin İdlip Kentinde Rus Ordusu destekli rejim güçlerince Türk Ordusuna düzenlenen hain saldırı büyük tepkilere yol açarken, Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, 34 şehit verdiğimiz İdlip’te ne işimiz var? sorusuna yanıt verdi.
Solmaztürk, saldırıdan iki gün sonra kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını eleştirirken, Cumhuriyet tarihinin en kaotik döneminin yaşandığı tanımlamasında bulundu.
Emekli Tuğgeneral Solmaztürk’ün değerlendirmeleri şu şekilde:

TÜRK DEVLETİNİN NE ÇIKARI VAR
Suriye’de ne işimiz var, İdlip’te ne işimiz var soruları özellikle Cumhurbaşkanı tarafından sıkça istismar ediliyor.
Aslında bu soru belki daha farklı formüle edilirse istismar önlenebilir bizi izleyen izleyenlerde halkımızda daha net bir fikir sahibi olabilirler.

Soru şöyle sorulabilir? Suriye’ye müdahil olmakta, Suriye iç savaşının parçası olmakta ve Suriye’de rejimi değiştirmekle bunun için dünyanın her yerinden getirdiğimiz radikal dinci gruplarla bile işbirliği yapmakla Türk devletinin ne çıkar var?

CUMHURİYET TARİHİNİN EN DERİN KAOSUYLA ÜLKE KARŞI KARŞIYA BIRAKILDI
Cevap çok kolay, Suriye’deki, kendi ülkemizdeki manzaraya, Edirne’de, Bulgaristan sınırında, Yunanistan sınırında, Ege sahilinde Ayvalık’ta, Dikili’de, Didim’de olan manzaraya baktığınız zaman işte bu sorunun cevabının olmadığını bu sorunun cevabının verilemediğini ve şu an da Cumhuriyet tarihinin en derin bir kaosuyla ülkenin karşı karşıya bırakıldığını bunu sormak istiyor insanlar..
Nasıl oldu da 2012’de Suriye iç savaşına girerken, taraf olurken bunlar öngörülemedi, düşünülemedi. Ve ben ve benim gibi gibilerin birkaç kişinin sekiz yıldan beri uyarılarına rağmen, uyarmamıza rağmen ki bizde hiçbir istihbarati bilgi yok yani medyada aktarılanları okuyoruz bu bilgiler Cumhurbaşkanının elinde, Başbakan vardı, Dışişleri Bakanı vardı, Milli Savunma Bakanı vardı, Genelkurmay Başkanı, MİT Başkanı bunların elinde her türlü istihbarat var bugünü nasıl göremediniz? Ve bu belayla, bu bataklığın içinde sadece bizleri değil gelecek nesilleri karşı karşıya bıraktınız.

ŞİMDİ SAYIN CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN BUNA CEVAP VERSİN

Yani İdlip’te ne işimiz var, Suriye’de ne işimiz var? Bu yanlış politika da başımıza bu kadar bela açan politikada niçin ısrar ediliyor soru bu. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan buna cevap versin?
Ve son konuşmasını bende dikkatle sabırla izledim zira bir iki gündür konuşmuyordu ya bununla ilgileniyorlar zamanı yok ya da bir hikâye yok anlatılacak diye düşündük anladık ki ikisi de değilmiş.
Ne durumun ne kadar kritik ve vahim olduğunu anlamışlar ne de nede yeni bir hikâye üretmişler.
30 dakikadan fazla konuştu; HTŞ yani Heyet Tahrir El Şam kelimesini kullanmadı. YPG, PYD diyor tamam, 40 bin 60 bin silahlı militan diyor doğrudur. Bir tehdittir tamam peki İdlip’teki HTŞ ve diğer radikal dinci gruplar yani kafa kesiciler, cihatçılar bu noktada 60 bin 90 bin belki 100 bin civarında var, bunları niçin ağzına almıyor? Bunlar tehdit değil mi? Bunlar dost unsurlar mı? Bunlar öyle toprağını savunan Suriyeliler mi? Kaçı Suriyeli bunların?
Neredeyse ABD’ye güller atacak Trump’a vs. güller sunacak peki varsayalım İdlip yok şu anda İdlip ortadan kalktı tehdit olarak gösterdiğin YPG PYD orada devlet kurdu. Onun arkasındaki ABD. Onun arkasında duran koruyan kara gücüyle koalisyonla onu niçin hiç ağzına almıyorsun.

MİSAK- MİLLİ NEREDE KALDI
Tekrar başa dönemli diyor ki, biz sınırımızda güvenliği sağlayacağız. Güvenli sınır bölgesi ve toprakta gözümüz yok. Peki toprakta gözün yoksa bugün söylemedi geçen hafta dahil kendisi de bütün medyada TRT’de hepsinin ağzında Misak-ı Milli var.
Peki, Misak- Milli nerede? Nerede kaldı? Bunun yeri neresi? Madem toprakta gözün yok niçin durup dururken Misak-I Milliyi söylüyorsun.
Bizi Esad davet etmedi, Suriye halkı davet etti bunu nasıl söyleyebilirsin? Suriye halkını kimin temsil edeceğine sen mi karar vereceksin? Eğer sen karar verirsen yarın bir gün bir başkası çıkıp ta senin kendi sınırların içerisindeki şu veya bu etnik grup için bizi onlar davet etti diye bundan vazife çıkartıp senin Suriye’de yaptığını yapmaya kalkarlarsa o zaman ne olacak?

HANİ BİZ ENSARDIK
Bu insanların dramı var, trajedi var dedin İdlip’te. Orduyu oraya soktun ama buradakilere kapıları açtık diye çoluk çocuk kadın bebekler dâhil oraya yığdın. Bu insanlık trajedisi değil mi? yaptığı konuşmada da mülteci diyor. Hani düne kadar bunlar muhacirdi. Hani biz Ensar’dık. Biz size söylemedik mi? sekiz yıldır demedik mi? o Ensar Muhacir lafı o hikâye 1500 sene önceydi. 624’de 1500 sene önce Mekke’den Medine’ye göçen 624 ila 630 arasında sayıları farklı rivayet edilen. Biz size döne döne dilimizde tiye bitti 1500 sene önce oradan oraya giden Medine’ye giden muhacirler 226 kişi. Bu gelenler milyonlarca insan. Sizin aklınız yok mu? Aklınızı peynir ekmekle mi yediniz dedik; ne dediler bize? Bizim kültürümüzde, medeniyetimizde inncımızda böyle şey yoktur biz Ensar’ız biz onlara bakacağız ne oldu? bugün hiç ağzına almıyorsun ne Ensar nede Muhacir. Hepsi Mülteci oldu.

TÜRK DEVLETİNİN ÇIKARLARIYLA BAĞDAŞMIYOR
Şunu demek istiyorum.
Çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Taktik konular tartışılabilinir. Bugün onları konuşmak onları tartışmak asıl sorundan dikkatimizi zamanımızı, enerjimizi uzaklaştırır. Asıl sorun siyasidir, Suriye’de şu anda Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin ulusal çıkarları ile hiçbir şekilde bağdaştırılmayacak çok ciddi riskle bir bataklıkla karşı karşıyayız.

ASIL TARTIŞMA ENGELLENİYOR
Şehitler üzerinden milli hassasiyetimiz istismar edilerek bunun tartışılmasını engellemeye çalışıyorlar. Bunun baş tetikçisi de TRT’dir. Tartışmayı engellemeye çalışıyorlar. Bunun tartışılması lazım, çok daha geç olmadan tartışılması lazım, mutlaka ve mutla bir milli siyaset oluşturulması lazım bunun içinde meclisi şu veya bu şekilde devreye sokulması lazım yoksa bugünkü konuşmadan sonra anladım ki, bu Cumhurbaşkanıyla, bu siyasi kadroyla bu bataklıktan çıkmak değil boğazımıza kadar girip orada kalırız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı