Genel

Hipertansiyon artık gençlerin de hastalığı!

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon değerleri, toplumda yaygın olarak görülen sağlık problemleri arasında yer alıyor

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon değerleri, toplumda yaygın olarak görülen sağlık problemleri arasında yer alıyor. Genç bireylerde tansiyon değerlerinin sürekli ölçümlerde ortalamasının 12 üzerinde 13 civarında seyretmesi durumunda hipertansiyon olarak adlandırılması ve ona göre önlem alınması doğru bir yaklaşım olarak kabul görüyor. Tedavi edilmediği sürece beyin kanaması, kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlara neden oluyor. LIV Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özkara konuyla ilgili olarak şunları söyledi; ‘’ ABD’de yapılan bir araştırma, nüfusun en büyük kısmını oluşturan 25-44 yaş arası bireylerin yaklaşık %20’sinin hipertansiyonu olduğunu, %27’sinin ise farkında olmalarına rağmen tedavi almadıkları gerçeğini ortaya koymuştur. Ülkemizde de 25-40 yaş arası gençlerde hipertansiyon görülmektedir. Bizde de benzer şekilde genç hipertansiflerin en az yarısının durumun farkında olmadıklarını ve/veya tedavi almadıklarını söylemek mümkündür.’’

Etkenler: Obezite ve Stres

Hipertansiyona yol açan birçok faktör olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Özkara, özellikle obezitenin en önemli nedenlerinden biri olduğunu geldiğini vurguladı. Özkara, “Yapılan araştırmalar yüksek tansiyonla aşırı kilo arasında çok yakından bir ilişki olduğunu gösteriyor. Hipertansiyonun aşırı tuz alımı ile de ilgisi vardır. Bunun dışında sigara içme, alkol kullanımı ve stres yüksek tansiyonu tetikleyen faktörler arasındadır” dedi.

Tansiyonunuzu düzenli aralıklarla takip edin

Özellikle 40 yaş üzeri bireylerin tansiyon değerlerini düzenli aralıklarla takip etmeleri konusunda uyaran Özkara;’’ Tansiyon değerlerinin düzenli aralıklarla takip edilmesi olası problemlerin önlenmesi adına önem kazanmaktadır. Bu takibe bağlı olarak hangi değerlerde ilaç tedavisi yapılması gerektiği doğru bir şekilde tanımlanır ve tedavi protokolleri de buna göre oluşturulur. Tansiyon değerinin tek bir ölçümle yüksek saptanmış olması hemen yüksek tansiyon hastası tanısı koymak için yeterli değildir. En az bir hafta süreli ile gün içinde birkaç kez tansiyon değerlerini ölçülmesi ve değerlendirilmesi ile tanıya varılır’’ dedi. 

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı