Manşet

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye afet müdahale kapasitesi bakımından Batı’daki gelişmiş ülkeler seviyesinde mi?
Açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Soylu,
Soylu, “Bu da gayet normaldir çünkü bizim afet riskimiz Avrupa’dan genel anlamda fazla olduğu için bu alanda daha hızlı ve stratejik davrandık. Bugün Avrupa’nın ikinci büyük deprem gözlem istasyon ağına sahibiz.” Diye konuştu.
İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Hazırlık Toplantısı’nda konuşan Bakan Süleyman Soylu, ‘2020 yılı afetler, özellikle de deprem açısından üzücü olaylara sahne oldu, aslında yeni bir şey yaşanmadı, sadece birtakım döngülerin tekrarıyla karşılaşıldı. Türkiye 1999’u, afet yönetiminde bir milat kabul ediyor ancak 1900-2000 yılları arasında Türkiye’de 70 adet büyük ve yıkıcı deprem yaşandı’’ ifadelerini kullandı
Soylu, “1939 Erzincan depremindeki can kaybı 33 bin kişi, 1943 Tosya Ladik depreminde can kaybı 4 bin kişi, 1976 Van Çaldıran depreminde can kaybı 3 bin 840 kişidir. Bunların haricinde 1914 Burdur, 1944 Bolu,1975 Lice, 1983 Erzurum, 1992 Erzincan depremleri de bu yıkıcı depremlerden birkaçıdır.” dedi.

Çağlar önceinde yaşanmış depremlerden de örnekler veren önce 200 ile milattan sonra 1900 yılları arasında Türkiye ve çevresinde ciddi yıkıma sebep olmuş 1175 depremin tarihi kayıtlarda yer aldığını söyleyen Soylu, söz konusu depremlerden en fazla etkilenen şehrin 214 sarsıntı ile İstanbul olduğunu söyledi.
“Önümüzde 50 veya 100 yıllık bir zaman, ne yazık ki yoktur” mevcut tüm bilimsel tahlil ve tahminlerin, ele alındığını, eldeki sayıların, İstanbul veya etrafında, yüksek ve yıkıcı bir depremin uzak bulunmadığını vurgulayan Soylu, “Elbette ki zamanı belli değil ama herkes bilmelidir ki önümüzde 50 veya 100 yıllık bir zaman, ne yazık ki yoktur.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ülkede 1999 tarihinden sonra, deprem meselesinde hem strateji hem de fiili sonuç üretme anlamında, çok ciddi hamleler yapıldığını anımsatırken, “1999 depremi elbette ki bizim için bir milat. Ondan sonra Türkiye birçok adımı peşi sıra atmasını bildi. Türkiye kapasitesini geliştirdi. Hırvatistan’da deprem oldu ilk müdahale ekiplerini biz gönderdik. Çünkü depremin sıkıntısını ve acısını biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı