Manşet

İlk Uygulama Kışla Çeşmesi Rampasında

Bayburt’ta belediye başkanlığı bir ilki gerçekleştirerek kar – buz eritme sistemini faaliyete geçirecek.
İl merkezli Kışla Çeşmesi rampası ilçenin kış aylarında araç trafiğinin yoğun olması sebebiyle araç sürücülerinin korkulu rüyası olmaktan çıkacak. B amaçtan hareketle Bayburt Belediyesi Kışla Çeşmesi Kar-Buz Eritme Sistemi Projesi kapsamında rampa ısıtma sistemini uygulamaya koyarak kentte bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor.
Uygulamanın ilk denemesi Kışla Çeşmesi rampasında gerçekleştirilecek bu sebeple belediye ekiplerince asfalt kazıma işlemi başlatıldı.

UYGULAMA NASIL OLACAK
Rampada tabana döşenecek ısıtma sisteminin ardından tekrar asfalt uygulaması yapılacak. Kar – buz eritme sistemi bu şekilde tamamlanmış olacak. Kar yağışıyla birlikte otomatik olarak çalışması beklenen kar-buz eritme sistemi sayesinde rampadaki buzlanma olayı ortadan kaldırılacak.

DİĞER NOKTALARDA DA YAŞAMA GEÇİRİLECEK
Bu kış ilk kez Kışla Çeşmesi rampasında devreye girecek olan kar-buz eritme sistemi önümüzdeki yıldan itibaren şehrin ihtiyaç duyulan diğer noktalarında da hayata geçirilecek.
Çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Göreve gelmeden önce şehrimize vaat ettiğimiz bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bayburt Belediyesi olarak kış koşullarının ağır geçtiği şehrimizde elzem sorunlardan biri olan rampalardaki buzlanma olayına neşter vuruyoruz. Kış aylarında araç sürücülerinin zor anlar yaşamasına sebep olan buzlanma sorununu ortadan kaldıracak olan kar-buz eritme sistemi projemizi hayata geçiriyoruz. Sistemi ilk olarak bu kış mevsiminde Kışla Çeşmesi rampasında uygulamaya başlayacağız. Hava +5 derecenin altına düştüğünde asfalt üzerindeki nem sensörleri buzlanma ya da kar yağışı gördüğünde sitem otomatik olarak devreye girecek ve eritme yaptıktan sonra sitem devreden çıkacaktır. Buzlanmanın ortadan kalktığı rampada araç sürücüleri rahat bir şekilde yoluna devam edecektir” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı