Manşet

İlki 2008’de Uygulamaya Geçmişti

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlara çağrıda bulunarak, paralarını ve altınlarını siteme dâhil etmelerini istedi.

“Varlık Barışı” konusunda vatandaşlara hatırlatmalarda bulunan Erdoğan, yurt dışındaki birikimlerin yurda geri getirilmesini öngören ve yurt içindeki kayıt dışı varlıkların milli ekonomiye kazandırılmasını amaçladıklarını ifade eden Erdoğan, “Tüm vatandaşlarımızı, bu imkanı değerlendirmeye, ellerindeki parayı, dövizi, altını ve diğer sermaye araçlarını sisteme katmaya davet ediyorum” dedi.

İLKİ 2008 YILINDA UYGULAMAYA GEÇİLMİŞTİ

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun geçtiğimiz hafta yürürlüğe girmesinin ardından gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan varlıklarının yurda getirilmesi sağlanarak milli ekonomiye kazandırılması olarak tanımlanan “Varlık Barışı” 6. kez uygulamaya geçmiş bulunuyor.
Bu uygulamaya göre, Türkiye’de ilki 2008’de başlatılan Varlık Barışı ile yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının 30 Haziran 2021’e kadar Türkiye’deki banka veya aracı kuruma bildirilmesi halinde, söz konusu varlıklar serbestçe tasarruf edilebilecek.

UYGULAMADAN YARARLANACAK OLANLAR

Bildirimde bulunan mükellefler yurt içinde bulunan ancak kanuni defter kayıtlarında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazları vergi dairelerine giderek uygulamadan faydalanabilecekler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı