ManşetRöportaj

Kadın Güçlüyse Toplumda Güçlüdür

GÜMÜŞHANE / GÜNDOĞUMU 5 Aralık 1934’te Türk Kadınına Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından seçme ve seçilme hakkı verildi. Türkiye Cumhuriyeti anayasasına giren bu önemli seçenek Türk kadının yaşam tarzını düşünme anlayışını da değiştirdi.

Diğer yandan medeniyetin basamaklarını Atatürk Cumhuriyeti ile teker teker çıkabilen kadının şiddet görmesi toplumumuzun ayrıca kanayan yaralarından bir tanesi.
Pazar Söyleşileri konuğumuz İYİ Parti Kadın Politikaları İl Başkan Yardımcısı Nurgül Özener olunca tüm soruları bu yönde kendisine yönelttik, neler düşündüğünü öğrenmek istedik.

KADIN GÜÇLÜYSE TOPLUM GÜÇLÜDÜR
5 Aralık’ta 1934 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını anayasada belirledi. Kadın böylelikle birey olma o toplumun parçasıdır özdeyişine ortak oldu. Türk toplumu hala üzülerek ifade edelim ki kadını yeteri kadar kabullenme noktasında yeteri refleksi göstermese de bilinmelidir ki kadın güçlüyse toplum da güçlüdür. Kadının olmadığı bir yerde erkek egemenliği ile hüküm sürecek anlayışın hangi konuda olursa olsun başarılı olması mümkün değildir. Bu bakımdan 5 Aralık 1934 tarihi bizim için önemli bir tarihtir. Atatürk’e Türk kadınları olarak şükranlarımızı sunuyoruz. Hayırla yadediyoruz. Hemen yanıbaşımızda daha birkaç yıl öncesine kadar kadınların yaşadığı dramlar gözönüne getirildiğinde Türk Kadınları olarak ne kadar şanslı olduğumuzda böylesine güzel topraklarda özgürce yaşadığımızı büyük bir gururla ifade etmek isteriz. Kadın vardır, güçlüdür ve bu güç birey, eşit toplum, demokrasi, adalet, ev, çalışma hayatı, toplum barışı ve özgürlükler noktasında, temsiliyet hakkında gerek karşı cins gerekse hem cinsleri noktasında eşit ve kabul edilebilinir değerdedir.. Bunu özelikle ifade etmek isterim.

KADIN HAKLARI DEMİŞKEN SÖZÜ GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN MERAL AKŞENER’E GETİRMEK İSTERİM
Bilindiği üzere ben bir siyasetçiyim ve şuan il kadın politikaları başkan yardımcısıyım. Merkez ilçe başkanlığı görevinde de bulundum. Şu an genel başkanımız bir kadın ve İYİ Parti saflarında mükemmel bir siyaset anlayışı ile yoluna devam ediyor. Elbette Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir kadının Cumhurbaşkanı olarak koltuğa oturmasını isterim. Ayrıca tüm İYİ Partililer hatta İYİ Partili olmayan vatandaşların çoğunluğu da bu görüşümüze ortaktırlar. Meral Hanım Cumhurbaşkanlığını bana göre fazlasıyla hak ediyor. Bugünkü siyaset diline baktığımızda sayın Akşener’in CB olması siyaset başta olmak üzere pek çok tartışmanın da ortadan kalkacağı izlenimi de verecektir, özlenen siyaset dili yeniden bir araya gelecektir. Bu bakımdan da Meral Hanım örnek bir Cumhurbaşkanlığını eğer seçilirse tarafsız bir şekilde yapacak ve takdir görecektir. Sayın Genel Başkanımız kadının siyasetteki yerine de büyük önem veriyorlar, girişimci kadın anlayışına büyük bir istekle destekliyor, gittiği her yerde yüksek sesle dile getiriyorlar..

KADIN SİYASETÇİ GÜMÜŞHANEDE ÇOĞALIYOR
Biz kadınlar da ilimiz Gümüşhane’de gerçekten hergeçen gün çoğalıyoruz. Şehir geneline baktığımızda muhafazakâr bir yapının varlığından söz edebiliriz. Kadınlar biraz daha geri planda mı diyedüşünmeden edemiyoruz. Geçen her süre de güçlü kadınların şehrin geleceğinde söz sahibi olmasını isteriz. Sözlerimin başında da ifade ettim kadın güçlüyse toplum da güçlüdür. Gümüşhane’de gerek hizmet gerekse yurttaş olabilme adına kadın her zaman ön planda olmalıdır. Nitekim bu gerçek zaman ilerledikçe daha iyi bir şekilde ortaya çıkagelmektedir. Şu an baktığımızda bir beldemizde kadın belediye başkanı var, geçmiş dönemde bir kadın belediye başkanımız görev aldı. Ben partide kadın politikaları il başkan yardımcısı görevinde bulunuyorum. İsteriz ki bu sayı daha da artsın. Kadınlar siyasette de bilgi ve birikimlerini Gümüşhane için sergilesin, hizmete ortak olsun. Bu fevkalade olur.

KADINA ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ
Biliyorsunuz toplumumuzun en büyük kanayan yaralarından bir tanesi de kadına şiddet olayıdır. Gerçekten bir kadın olarak gördüklerimiz duyduklarımız kadına şiddet konusunda asla tasvip etmeyeceğimiz başlıklarla maalesef muhatap olduğumuzu gösteriyor. Çok fazla yorum getirmek istemiyorum. Kadına kalkan her el, parçalanmış aile, geleceği törpülenmiş bir toplum ve yıkılan hayallerden ibarettir. Şiddetin neden bu denli olabileceği konusunda hiçbir fikrim yok yani kadına şiddeti tartışmak bile istemiyorum bu söyleşi de konu başlığı bile olmamalıdır. Kabul edilemez, ben bir siyasetçi olarak nereden gelirse gelsin bu tür olayları şiddetle kınıyorum asla tasvip etmiyorum. İYİ Parti’de de gerek sayın genel başkanımız Meral hanım gerekse kadın yöneticilerimiz bu konuya fazlasıyla eğilmekte konu üzerinde hassasiyetle durmaktadırlar.

EVİNE EKMEK GÖTÜRMEYEN İNSANIMIZ VAR
Özellikle şunu belirtmek isterim. İnsanımız ekonomik koşullar nedeniyle geçinemiyorlar. Yine Covid19 sürecinde evine ekmek götürmeyen insanımızın varlığından söz ediyoruz. Öylesine haberler alıyoruz ki ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. Hakikaten çok üzücü şeyler duyuyoruz. Büyük Türkiye’nin insanı böyle olmamalıdır. Bu ülke toprakları üzerinde yaşayan her vatandaş hak ettiği şekilde hayatını sürdürebilmelidir. Devlet bunun için vardır..

KADIN GİRİŞİMCİ SAYISINI ARTIRMALIYIZ
Sadece siyasette değil, bu ülkeyi ilgilendiren bu ülke geleceğine bir tuğla koyabilecek hangi faaliyet ve unsur varsa kadın girişimci sayısını artırmalıyız. Bu bakımdan kadın elinin değdiği her yerde medeniyetin kilometre taşlarının da döşendiğini daha iyi görebileceğiz.

EKONOMİ ÇOK KÖTÜ SİYASETİ KONUŞMAK ÇOK DOĞRU DEĞİL
Ekonomiden gelen ses hiç de iyi değil. Hatta çok kötü diyebiliriz. Size bugünkü siyaset yapısı hakkında yorum bile yapmak istemem doğrusu neyi konuşacağız. O şunu dedi, bu bunu dedi. Böyle bir anlayış ile siyaset olmaz. İYİ Parti bu konuda net ve duruşunu ifade eden partidir. Sayın genel başkanımızın gittiği her bölgede kucaklaştığı her Anadolu insanıyla buluşmasında ortaya koyduğu tavır takdir görmektedir. Biz başkalarının ne dediğine değil, İYİ Parti olarak topuma ne verdiğimizin analizini yapıyoruz. İnşallah tek başına iktidarımızda daha müreffeh, daha mutlu, ekonomisi daha düzgün, insanı huzurlu bir TÜRKİYE’nin varlığını hissettirme adına çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. İYİ Parti Gümüşhane’de bu anlayışın bir parçasıdır.

-izinsiz kullanılamaz-

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı