DünyaManşet

Kerkük kaynıyor

Bölgede gelişmeler endişe verici

Türk yurdu Kerkük’e İKYB Bayrağı çekilmesi bütün dünyada büyük tepki toplarken Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, gelişmeleri değerlendirdi.
Halk Tv’de Lale Ozan Arslan’a konuk olan Özdağ, bu hamlenin ne anlama geldiğini yorumlarken ‘Ortadoğu’da sınırlar yeniden çizilmek isteniyor.’ Dedi

AKP İŞİ GÜCÜ BIRAKTI BAŞKANLIK İÇİN HERŞEYİ YAPIYOR
Türkiye’nin dış politikasının çöktüğü belirten Özdağ, ‘gerek Erdoğan’ın gerek AKP hükümetinin Türk dış politikası bu kadar ağır tehditle karşı karşıya iken, çevre coğrafyalarda ülkeler parçalanırken bu parçalanmalar Türkiye’nin aleyhine gerçekleşirken her işi gücü bırakmış başkanlık uğruna herşeyi yapmaya kararlı bir politika izlediklerini görüyoruz’ dedi.

TESADÜF DEĞİL
Özdağ, ‘bence bu tesadüf değil’ ifadeleriyle sürdürdüğü değerlendirmesinde; ‘yani Barzani’nin bugünlere rast getirmesi önce Ankara’ya geldi İstanbul’a geldi burda göndere çektirdi flamasını bu uluslararası anlaşmalara aykırı idi tutanakları var elimizde bu zatın gittiği bir çok yer var İran vs. buralarda devlet başkanlarıyla görüşüyor, Dışişleri Bakanı ile görüşüyor orada fotoğraflarda sadece arkasında sadece Irak bayrağı var, bir tek burada bu yapıldı’ dedi.

BARZANİ EVET ÇALIŞMASI YAPIYOR
Özdağ,  sözlerini şöyle sürdürdü:
‘bunun karşılığında Barzani’den referandumda evet desteği istendi ve Barzani’de şimdi evet desteği veriyor Barzani Türkiye içerisinde evet çalışması yapıyor ve Dışişleri Bakanlığının gösterdiği tepki Uganda Dışişleri Bakanının gösterdiği tepki kadar; hiç kimse Türk Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi demesin bizimle alay etmesin. Uganda Dışişleri Bakanlığı’da tepki gösterdi BM bile Türk Dışişleri Bakanlığından daha erken davrandı.’ şeklinde konuştu 

OLAYLAR KONTROL DIŞINA ÇIKABİLİR
Kerkük Türkmen Cephesi Lideri El Salih ile görüştüğünü kaydeden Özdağ, Kerkük’ün geleceğine dönük gelişmeleri ‘Türkmen lideri gelecek hafta Kerkük ilhak olabilir dedi ve olaylar her an kontrol dışına çıkabilir’ diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı