Manşet

Koronavirüs Ne Zaman Bitecek

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs ne zaman sona erecek? Dünya Sağlık Örgütü bu konuda sevindirici bir haber verdi, tarihi açıkladı
Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, koronavirüsün devam eden salgınının 2022 yılının başlarında sona ereceğini duyurdu. Kluge, en olumsuz senaryonun geride bırakıldığını, virüsün ilk dağılmaya başladığı 2020 yılına göre virüs hakkında daha fazla bilgiye sahip olduklarını söyledi.
Danimarka devlet yayıncısı DR’ye açıklamalarda bulunan Kluge, 2021 yılının da Kovid-19 yılı olacağını, ancak 2020 yılına göre daha itidalli ve kontrol edilebilirr olacağını söyledi. Kluge, en kötü senaryonun geride kaldığını, virüsün ilk yayılmaya başladığı 2020 yılına göre virüs hakkında daha fazla bilgiye sahip olunduğunu belirtti. Kovid-19 salgınında yaşanan gelişmelere hiç kimsenin önceden bilgi sahibi olamayacağını vurgulayan ve kendi tahminini açıklayan Kluge, “2022’nin başında salgının sona ereceğini düşünüyorum.” dedi. Kluge, “Virüs olmaya devam edecek, ancak kısıtlamalara ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Bu iyimser bir mesaj.” ifadelerini kullandı.

MUTASYONLAR NORMAL

Kovid-19’un mutasyona uğramasını da değerlendiren Kluge, mutasyonların normal olduğunu ve virüsün bulaştığı kişiye uyum sağlamaya çalıştığını ancak mutasyonların hızlı yayılmasının kendilerini endişeye sevk ettiğini anlattı. Kluge, Kovid-19’un mutasyona uğramış daha hızlı yayılan türlerinin hızından dolayı Kovid-19’a karşı geliştirilen aşıların ne kadar efektif olduğunu çok sıkı takip ettiklerini, gerek görülmesi halinde aşıların yeni mutasyonlara göre düzenlenebileceğini ve mutasyonlar için temelden aşı üretmeye gerek olmadığını söyledi.

‘HER ŞEY TEMPOYA BAĞLI’

Mutasyonların virüsü kontrolden çıkarmayacağının altını çizen Kluge, ancak sağlık sistemleri baskı altında olan ülkelerdeki sağlık sisteminin, daha fazla tazyik altında olabileceğini, bu yüzden mutasyonları çok ciddiye aldıklarını kaydetti. En büyük meselenin ise aşı olanların, aşı olmayanlarla aynı ortamlarda bir araya geldiğinde yaşanacağına dikkati çeken Kluge, süre çizelgesinin çok önemli bir etken olduğunun altını çizdi. Kluge, “Hız şu andan itibaren en iyi dostumuz. Her şey tempoya bağlı. Hız can kurtaracak ve ekonomiyi koruyacak ve sonunda da mutasyonları frenleyecek.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı