Manşet

Lütfü Türkkan

İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, iktidara bazı sorular yöneltti.
Türkkan, yaptığı basın açıklamasında, ülkede var olan Suriyeli sığınmacılara dikkat çekerek; ‘’Türkiye, Suriye’deki iç çatışmalardan kaçan Suriyeli sığınmacıların ülkemize girişi ile başlayan göç dalgasında 10 yılı geride bırakmıştır.

Suriyeli sığınmacılara misafir gözüyle bakarak ülkemize akın akın gelmelerine izin veren AK Parti iktidarının ülkemize yarattığı krizin faturası zamanla kabarmış ve günümüzde içinden çıkılamaz bir hal almıştır. Bugün 5 milyon Suriyeli sığınmacının ülkemize hem sosyal hem de ekonomik anlamda yaşattığı sıkıntı ortadadır.

Ülkemizdeki Suriyeli sığınmacılardan birçoğu günümüze kadar Türk vatandaşlığına alınmış ve Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi kapsamında Türkiye’nin birçok iline yerleştirilmiştir.
Suriyeli sığınmacılara verilen sosyal imkânlar nedeniyle vatandaşlarımız kendi ülkelerinde ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmektedir. Hemen hemen her gün asayiş olaylarının yaşanmasına neden olan Suriyeliler yüzünden vatandaşlarımızın can güvenliği tehlikededir.

İktidar’ın sığınmacı varlığını artık siyasi hesapları için kullandığı apaçık ortadadır. Son dönemde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilen Suriyeli sığınmacı sayısının ciddi anlamda hızlandırıldığına dair bilgilerin gelmesi de bunun kanıtıdır.


BURADAN İKTİDAR’A SORUYORUM:
Önümüzdeki ilk seçimde onların oyları ile İktidar’da kalmanızın hesaplarını mı yapıyorsunuz?
Artık gideceğinizi, seçimi kaybedeceğinizi anlayınca Suriyeli sığınmacılara mı bel bağlamaya karar verdiniz?
Suriyeliler yetmedi şimdi de Afgan mültecilerden mi medet umuyorsunuz?
O yüzden mi ülkeye akın akın gelmelerine göz yumuyorsunuz?
Suriyelilere yaptığınız gibi onlara da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verecek misiniz?”
Sayın Cumhurbaşkanı’ndan, İçişleri Bakanı’ndan bu sorulara cevap vermesini bekliyoruz.
Bir hatırlatmada bulunmak istiyorum; hiç aklınızdan çıkarmayın, ne yaparsanız yapın, kaybedeceksiniz.’ ifadelerine yer verdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı