Manşet

Mart Ayında da Balık Tüketilmelidir

Her yıl Eylül ayı itibarıyla kaldırılan av yasakları sonrası sofraların bir başka başucu yiyeceği olan balığı Mart ayında da tüketebiliriz.
Peki, yılın üçüncü ayı içerisinde vatandaşlar hangi balıkları tüketebilir? Liste oldukça uzun ve işte sizlere bol alternatifli çeşit dizini.
Yayın balıkları, Levrek, Gümüş, Kefal, Mezgit, Kaya balığı, Kalkan, İzmarit, Mersin bu mevsim de de lezzetli ve oldukça bol bulunan balık çeşitleridir
Mart ayında Kalkan, Kefal, Levrek, bol bol tüketim noktasında tercih edilebilir.
Mart ayının başlamasıyla birlikte, vatandaşların Mart ayında en çok merak ettiği konulardan biri bu ayda hangi balıkların yenmesi gerektiği oldu.

Mart ayında gümüş, izmarit, mezgit, kalkan, mersin, kaya balığı, mezgit, kefal, levrek, yayın balıkları lezzetli ve bol bulunan balıklardır. Özellikle kalkan, levrek ve kefal mart ayında çokca tüketilebilir.
Bilindiği üzere balıklar iyot, çinko, selenyum, A ve D vitaminleri, omega 3 yağ asitleri, A ve D vitaminlerinin çinko, gibi vücut için gerekli olan mineralleri de bulunduruyor.

Balık tüketimi saçların daha sağlıklı ve dayanıklı uzamasına yardımcı oluyor aynı zaman da sağlıklı diş etlerinin oluşmasına yarar sağlıyor. Balıkla ilgili bir yararlı bir bilgi de depresyon belirtilerini azaltması, metabolizmayı ve beyni güçlendirmesi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı