Manşet

Mühür Uçar: Sadece Bir Kez Bizi Geçebilmişlerdi

GÜMÜŞHANE / GÜNDOĞUMU Gümüşhane, Köse ilçesine bağlı kapanan Salyazı Beldesinin son belediye başkanı Mühür Uçar, aynı zamanda sivil toplum kuruluşları cephesinde önemli faaliyetlere imza atan isimler arasında yerini aldı.

Kağıthane ilçesinde Gümüşhaneliler tarafından organize edilen pek çok kan bağışı kampanyasına öncülük eden Mühür Uçar, ‘Sadece Sinoplulara bir kez geçilmiştik. 1996 ila 2004 yılları arasında kan bağış kampanyası ile Gümüşhanelilerin adını gururla duyurmuştuk’ dedi.

Uçar, büyük övgü alan o faaliyetlerle ilgili olarak yaşadığı anıları Gündoğumu Gazetesi ile paylaştı. Uçar, şunları kaydetti:

”1996 ila 2004 yılları arasında yaptığımız kan bağış kampanyası o zaman Kan Merkezi ile birebir kurduğumuz temas sonucu gerçekleştirildi. Madalyalarımız var. ”Senin de bir kan kardeşin olsun”, ”Kan bağışı hayat kurtarır” gibi son derece anlamlı ve bir o kadar önemli pankartlarla hemşerilerimizi kan bağışına destek olmaya çağırıyorduk. Gümüşhaneliler müthiş ilgi gösterdi. Sadece bir kan bağışı değildi yapılan, Gümüşhanelilerin bu ülkeye olan sevgisi, bu ülke insanına ne kadar önem verdiğinin de açık bir göstergesiydi o faaliyetler. Alınan kanlar çeşitli testlerden geçirildikten sonra işleme konulurdu ve hatta hastalık teşhisi konulan isim var ise biz o vatandaşın tedavisini üstlenirdik. Sadece bir ez Sinoplulara geçildiğimizi anımsıyorum. Şimdi kan bağışı işlemi şubelere verildi. Bende federasyona bir çağrıda bulunacağım. Kızılay’ın hele şu pandemi ortamında kan bağışı konusundaki ısrarlı davetlerinin ardından harekete geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Her Gümüşhaneli hatta her vatandaş kan bağışı konusunda eğer herhangi bir rahatsızlığı yoksa çok daha özverili olmalıdır. Bugün kan bağışı yapılırken gerekli tıbbi donanım o döneme oranla çok daha güçlü. Kan bağışı konusunda daha duyarlı olmalıyız”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı