Manşet

Ne Olacak Bu Memleketin Hali

Ankara’da ekmeğe yüzde onaltı oranında zam geldi.
Kararın nedenini açıklayan Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık, ‘Fırıncıların daha fazla zarar etmemesi’ için ekmek fiyatlarına yaklaşık yüzde 16 zam yapıldığını belirterek, “Zamla Ankara’da 1,5 lira olan 200 gram ekmek satış fiyatı bugün itibarıyla 1.75 liraya yükseldi” diye konuştu.
Fırıncı esnafının tüm esnaflar gibi zor durumda olduğunu belirten Başkan Alnıaçık, ‘Ocak ayında ekmek fiyatlarına zam yapmak için toplandık, zamlı fiyat tarifesinin 24 Şubat’ta alındı, söz konusu fiyat artışı bugün itibarıyla uygulanmaya başlandı’’ dedi.

ZAM ORANI YÜZDE ONALTI
Alnıaçık, zamma ilişkin toplantı gündemin de yüzde 30 zam istediklerini kaydederek, şöyle konuştu: “Son 3 ay içinde yüzde 45 civarında una, yüzde 90 civarında da mayaya zam geldi. İşçiliğe de yaklaşık yüzde 20 zam oldu. Bu şartlar altında fırıncılarımız para kazanmayı bırakın, zarar ediyordu. Fırıncılarımızın daha fazla zarar etmemesi için ekmek fiyatlarına yaklaşık yüzde 16 zam yapıldı. Bu zamla bile fırıncılarımız kar edecek seviyede değil ancak bir nefes alabilecekler. Yapılan zamla Ankara’da 1,5 lira olan 200 gram ekmek satış fiyatı bugün itibarıyla 1,75 liraya yükseldi. Diğer bütün ekmek çeşitlerine de aynı oranda zam geldi.”

Alnıaçık, ‘’Un ve maya fiyatları artmadığı sürece bir müddet bu fiyatlarla ekmek satışı yapılacak, salgından dolayı bu oranda zam yaptık ve fırıncılar için esas yapılması gereken zam oranı yüzde 30’ dur’ dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı