Manşet

Neyi Yanlış Yapıyoruz?

GÜNDOĞUMU – GÜMÜŞHANE HABERLERİ

Gümüşhane deyince akla gelen sembol isimlerin başında elma bahçeleri gelir. Şehrin eski fotoğraflarına bakıldığında bu gerçek tüm çıplaklığı ile ortaya çıkar.

Elma bahçeleri sadece bir meyveden ibaret değildir, Gümüşhanelinin ayrıca tarihi, kültürü ve geleceğine taşıyacağı mirası gibidir.

Yaşamı yarım yüzyılı aşkın her Gümüşhaneli bu gerçeği çok iyi bilir ve elma bahçelerinin kör betonlara kurban edildiği gerçeğini saklayamaz..

Günümüzde artık pek fazla ilgilenilmeyen elma bahçelerinin geçmişine bakıldığında pek çok ailenin geçim kaynağı olduğu yazılı kayıtlarda yer alır. Osmanlı saraylarına Gümüşhane’den Zigana aşılarak elma sandıklarının taşındığı da yine sık sık anlatılan anekdotlardandır.

Pekmezinden, kurusuna, hoşafından, kompostosuna kadar elma Gümüşhane sofralarının ayrıca organik baş yiyeceklerindendir.

Acı gerçek ise elma ile Gümüşhane arasındaki bağ bu kadar kuvvetli iken sanki hiç tanınmıyormuşçasına kaderine terkedilmesidir. Kör betonlara teslim edilen elma bahçeleri kaybolup giden geleceğimize dönük en büyük eksikliğimizdir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı