Manşet

Ölüm Raporlarına Ne Yazılıyor

Aytun Çıray: Ölüm Raporlarına Covid – 19 Yerine Salgın Hastalık Mı Yazılıyor?
İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkanı Aytun Çıray, Anayasa’nın 96. Maddesi gereğince ölüm raporlarını Bakan Fahrettin Koca’ya sordu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlık Dairesi Başkanlığının Covid-19 hastalığından hayatını kaybedenlerin ölüm raporlarına salgın hastalık yazıldığını söylediği iddiaları üzerine Çıray konuya açıklık getirilmesini istedi ve “Bu vesile ile tüm Türkiye’de durumun ne olduğunu öğrenmek istiyoruz. konuda çok ciddi duyumlarımız da var. Vefat eden vatandaşlarımızın ölüm raporlarına COVİD-19’un neden olduğu viral pnömoni, çoklu organ yetmezliği veya vefat edenin geçmişte var olan kronik rahatsızlığının yazıldığını işitiyoruz. Bu uygulamayı New York’ta da yapıyorlardı, sonra düzelttiler. Çünkü böyle bir uygulama bilgiye dayalı yönetimi sabote eder,” dedi.
Önergesinde Çıray, “Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye’deki test sayısı, vaka sayısı, ölüm sayısı gibi verilerin ve bu verilerin logaritmik artış oranlarındaki bazı tutarsızlıkların olması insanlarda sayıların gerçeği yansıtmadığı algısı oluşturmakta ve Bakanlık güven kaybetmektedir. Bunu istemeyiz.” açıklamasında bulundu.
Çıray, bu çerçevede şu soruları sordu ;
1- Covid – 19 hastalığından hayatını kaybedenlerin ölüm raporlarına salgın hastalık, COVİD-19’un neden olduğu çoklu organ yetmezlikleri veya COVİD-19’un kolayca enfeksiyon oluşturmasına neden olan kronik hastalıkları mı yazılmaktadır? Eğer öyleyse Covid-19 ölümlerinin sayısını kim, neye göre belirlemektedir?
2- 2019 Nisan ayının ilk 15 gününde başta salgın hastalıktan olmak üzere tüm Türkiye’de kaç kişi vefat etmişti?
3- 2020 Nisan ayının ilk 15 gününde COVİD-19 ve diğer bulaşıcı hastalık teşhisleri ayrı ayrı belirtilmek üzere, tüm Türkiye’de toplam kaç kişi vefat etmiştir?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı