Sağlık

Sağlık çalışanları hizmet verirken can vermesin!

Genel Sağlık – İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız’ın basın açıklaması

İzmir Aliağa Devlet Hastanesi’nde görev yapan Genel Sağlık- İş üyesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Osman Saffet Doğanay, hastane bahçesinde bıçaklanmıştır.

Acil servisteki ilk müdahalenin ardından ameliyata alınan Doğanay’ın sağlık durumunun iyi olması bizleri sevindirmiştir ancak ülkemizde son dönemde ciddi artış gösteren sağlık çalışanlarına şiddet haberleri kaygılarımızı artırmaktadır. Neredeyse her gün bir sağlık çalışanı şiddete uğramakta, hayat kurtarmaya çalışan sağlık çalışanları ‘hayati tehlike’’ altında görev yapmaktadır.

Sağlıkta şiddetin asıl nedeni hükümetin yanlış sağlık politikaları ve sağlıkta dönüşüm programıdır. Sağlıkta dönüşüm programı ile birlikte sosyal devletin görevi olan sağlık hizmeti özel sektör desteklenerek ticarileştirilmiştir.

 

Hükümet yetkilileri sağlık hizmetleriyle ilgili açıklamalarında halka; herhangi bir ücret ödemeden, hiç sıra beklemeden, istediği hekimiseçebileceği ve her türlü talebinin karşılanacağı gibi gerçeği yansıtmayan mesajlarla yanlış toplumsal algı oluşturmaktadır. Tıbbi gerekliliğe, sağlık kurumlarının olanaklarına, çalışan sayısına bakılmaksızın her istediğini istediği anda almak isteyen ‘’müşteri’ mantığı ile sağlık personeline saldırılmaktadır.

Yine sağlıkta dönüşüm programı ile birlikte polikliniklerde sıra beklemek istemeyen, muayene ücret farkı ödemek istemeyen vatandaşlar hastalığının acil müdahale gerektirip gerek gerektirmediğine bakmaksızın hastane acil servislerine hücum etmiştir. Bu nedenle acil sağlık hizmetleri içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Sağlık çalışanlarının hastalarına ayırmaları gereken süre 5 dakikanın bile altına inmiş durumdadır. Tüm bu uygulamalar ve açıklamalar sağlık çalışanlarını hedef haline getirerek sağlıkta şiddeti artırmıştır.

Siyasi iktidar yanlış ve kötü politikalarının, yetersiz organizasyonunun sorumluluğundan kaçmak için sağlık çalışanlarını hedef göstermekten, oy avcılığı yapmaktan vazgeçmelidir.

Genel Sağlık-İş olarak soruyoruz; Kamu sağlık kurumlarında kamu düzenini, hasta ve çalışanların can güvenliğini sağlamak hükümetin görevi değil midir? Sağlıkta şiddete son vermek için daha kaç sağlık personelinin can vermesi, acillik olması beklenmektedir?

Hükümeti ve Sağlık Bakanı’nı göreve çağırıyoruz; sağlığı piyasalaştıran insanı değersizleştiren sağlıkta dönüşüm programından derhal vazgeçilmelidir. Hiç vakit kaybetmeden sağlıkta şiddeti önleyecek caydırıcılığı olan yasalar bir an evvel çıkarılmalıdır. Sağlık çalışanları hak ettiği saygınlığa tekrar kavuşturulmalıdır.

Genel Sağlık- İş olarak, üyemiz Dr. Osman Saffet Doğanay’a acil şifalar diliyoruz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı