Yerel

Selam olsun sırtında dünyayı taşıyan kadına!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanıyor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. CHP Gümüşhane İl Kadın Kolları’da günün anısına basın açıklamasında bulundu.
İl Başkanı Belgin Tungul Çakır, günün anlam ve önemine ilişkin Valilik Önünde bulunan  Atatürk Heykeli yanında yaptığı basın açıklamasında; ‘Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ezeli ve edebi başkomutanımız, dünya ülkelerinin de örnek aldığı tek lider, kadınların yok sayıldığı dönemde siyasal ve sosyal alanlarda kadınların önünü açan Gazi  Mustafa Kemal Atatürk’ün ve sevgili annesi Zübeyde Hanımı saygı, sevgi ve büyük bir özlemle anıyorum’. ifadelerine yer verdi.

KADINLAR GÜNÜ NEDEN KUTLANIYOR
Basın Açıklamasına Kadınlar Gününün kutlanmasına sebep olan tarihi olayı anımsatarak devam eden İl Başkanı Çakır, şunları kaydetti:
‘8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40 Bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları isteği ile bir tekstil fabrikasında greve başladılar. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangın ve fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçınılamaması sonucunda 120 işçi kadın yanarak can verdi. O tarihten bu yana Dünya Emekçi Kadınlar günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve BM tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin gelişmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarının kutlanmasına ayrılmaktadır’. dedi.

İl Başkanı Çakır, basın açıklamasını şöyle tamamladı:
‘Bir ülkenin hukuk kurallarının ve devlet yapısının düzgünlüğü kadınlara verilen değerlerle ölçülür. Ama ne yazık ki son yıllarda ülkemizde kadına verilen değer hak ettiği değeri bulamadı. Kadın cinayetleri %1400 oranında arttı. Maalesef kadınlarımız gittikçe yaygınlaşan şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetlerinin kurbanı oldu. 
Evet, bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
Bugün dünya kadınlarının eşitlik ve mücadele günü!
Bugün katliama dönüşmüş olan kadın cinayetlerine, kadına karşı şiddete karşı mücadele başta olmak üzere kadınların eşit haklar için mücadele etmesinin günü!
Bugün işçi kadınların eşit işin, eşit ücretin ve kadın olmaktan gelen haklarının korunması ve geliştirilmesinin mücadele günü!
Bugün kadınların kendi talepleri ile barış mücadelesi ve özgürlük mücadelesinin kurdukları şiarlarla alanlara çıkıp yeni ve daha yaşanılabilir dünya mücadelesini, güçleri ile ortak mücadele isteklerini dile getirdikleri bir gün!
Biz Cumhuriyet kadınları, üreten, emek veren, eşit ve özgür bir yurttaş olarak güven, huzur ve barış içinde mutlu bir birey olarak yaşamak isteyen tüm kadınlarımızın yanında olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.
Selam olsun sırtında dünyayı taşıyan kadına!
Selam olsun göğün yarısına,
Selam olsun kavganın gülen yüzüne
Selam olsun
Gül olana, Gül kokana
Selam olsun
Zalime zulme siper olana
Kadına
Emekçi kadına selam olsun

Başta emekçi şehit anaları olmak üzere 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun’.

Basın açıklamasına CHP İl Kolları üyeleri de destek verdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı