Manşet

Tahsin Söğüt

Gümüşhane İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği (GÜYAD) Başkanı Tahsin Söğüt, İstanbul’un Fethi’nin 568. Yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Söğüt, mesajında şunları kaydetti:


‘’Çağ açıp çağ kapatan, İslam Peygamberi Hazreti Muhammet (SAV)’in büyük müjdesine mazhar olan büyük komutan Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerine selam olsun.

*

Öyle ki, tüm cihanın gıpta ile baktığı medeniyetler şehri İstanbul’u fethiyle aynı zamanda insanlık tarihine de adını altın harflerle yazdırmıştır.

*
Ecdadımızın bizlere emanet ettiği bu kutlu gün hepimize mübarek olsun.

*
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesini başlattığı 19 Mayıs 1919 öncesi Anadolu’ya geçişinin de merkezidir İstanbul.

*
Dünden bugüne bakıldığında dünyanın merkezi sayılan evliyalar şehri İstanbul’un elbette hepimize yüklediği sahip çıkılması gerektiği mirası, emanetleri olduğunu bir kez daha ifade etmek isterim.

*
İstanbul’un Fethini kuskusuz birkaç cümle ile anlatmak ve varlığının önemini ifade edebilmek mümkün değildir.

*
Fatih Sultan Mehmet Han bilinmelidir ki, fetih ruhu ile Osmanlı’nın adalet ve şefkatini sadece inananların tebasına değil fethin nuruyla onu saygı ile selamlayan o günün insanlığının da onuruna sunarak büyük takdir gören bir yüce komutan olduğunu apaçık göstermiştir.

*
Bu fetih aynı zamanda çağ açıp çağ kapatmakla kalmamış, insanlığın özlediği hak, hukuk adalet ve büyük medeniyeti de beraberinde getirmiştir.

*
Karanlıklar aydınlanmış, medeniyet yeni bir yön çizmiştir.

*

Bu duygu ve düşüncelerle bugün milyonlara ev sahipliği yapan kadim şehir İstanbul’umuzun fethinin 568. Yıl dönümünü kutluyor;

*
O büyük komutan, o müthiş asker o saygı duyulası ecdadımız Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve askerlerini rahmetle, minnetle anıyorum.

*KUTLU OLSUN!”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı