Manşet

Tahsin Söğüt

GÜMÜŞHANE / GÜNDOĞUMU Gümüşhane ili ve ilçeleri yardımlaşma ve kalkındırma derneği (GÜYAD) Başkanı Tahsin Söğüt, yıllardır hizmet verdikleri sivil toplum kuruluşları cephesinde elde ettikleri başarıların ortak akıl ve çalışmanın ürünü olduğunu söyledi.

Başarının tek başına gelmeyeceğinin altını çizen Tahsin Söğüt, çeyrek asrı aşkın Ümraniye’de kurulu bulunan GÜYAD’ın ifade ettiği tespitlere en keskin ve yerinde bir örnek olduğunu söyledi.

Söğüt, halen çeşitli sorularla yorulan ve çıkış yolu arayan sivil toplum kuruluşları anlayışının da değişmesi gerektiğini kaydeden Söğüt, şunları kaydetti:

”Dernekçilik, İstanbul’da ilk başladığımız yıllarda mükemmel bir işin hayata geçirilmesi dönemi idi. Çünkü yıllarca önce Gümüşhane’den aş, iş için devasa şehir İstanbul’a gelmiş ve gurbetin acımazsız yüzüyle uğraşan Gümüşhanelilerin sığınacağı dam işte bu derneklerdi. Gayet olumlu ve gittikçe sahiplenilen bir anlayış aynı zamanda hizmet aşkıyla dernekler kısa sürede büyüdü. Belki de hiç umulmadık işler başarıldı. Dernek kavramı zaman ilerledikçe sivil toplum kuruluşu etiketiyle daha çok uyuştu. Peki, tüm bu gelişmelerin özünde ne vardı? onu da yanıtlamak gerekir. Evet, onun da özünde gerçekten samimiyet, birliktelik aynı zamanda birlikte hareket ve ortak aklın bir araya getirilmesi söz konusuydu. Bugün bu anlayışın yeniden tesisi için büyük bir gayret ve uğraşa ihtiyaç var. Bu hepimiz adına yadsınamaz bir gerçektir. Gümüşhane, yeniden bu cephede ayağa kalkacaksa, o eski heyecanı diriltecekse, bu düşünceyi mutlaka ilke edinmelidir” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı