Manşet

Tayyar Gürsoy

GÜMÜŞHANE / GÜNDOĞUMU Karabuğday Üreticisi Tayyar Gürsoy, son dönemde ürüne olan ilginin sevindirici olduğunu söyledi.
Karabuğday’ın değerlendirilmesi ve mutlaka ülke ekonomisine kazandırılmasının önemine dikkat çeken Gürsoy, ‘’En büyük üreticiler Rusya ve Ukrayna karabuğday pazarını ele geçirmiş bulunuyor’’ dedi.
Karabuğdayın diğer tahıl ürünlerine göre ekiminin ve hasadının kolay olduğunu belirten Gürsoy, ‘’Ülkemizde hububat ve tahıl üretimi 10 – 15 milyon tonu buluyor, buna 1 milyon ton karabuğday eklenirse müthiş bir zenginlik ülke ekonomisine eklenecektir’ dedi.
Gürsoy, Avrupa’nın da karabuğday için önemli hamlelerde bulunduğunu ifade ederken şunları dile getirdi:
‘’Dengeli beslenme, çölyak rahatsızlığı olan, diyabet sorunu bulunan bu konularla muhatap herkesin ilk hedefi olan karabuğday son dönemde önemli bir pazar haline geldi. Memnuniyetle görüyoruz ki ülkemizin değişik bölgelerinden üniversitelerinden karabuğday için ortak çalışma isteği alıyoruz. Karabuğdayın bu bakımdan mutlaka ülke ekonomisine kazandırılması gerekli olduğunu düşünüyoruz. Üreten bir ülke olma adına karabuğdayın yerinin fazlasıyla önemli olduğunu görüyoruz. 2021 itibarıyla da başlatacağımız karabuğday ekiminden bir hayli umutluyuz, inşallah hedefimize ulaşır, karabuğdayı çok daha geniş kitlelere ulaştırırız’

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı