Manşet

Tayyar Gürsoy

GÜNDOĞUMU – GÜMÜŞHANE HABER

Gümüşhane başta olmak üzere Karabuğday konusunda arayışlarını sürdüren Üretici Tayyar Gürsoy büyük bir pazara imkan sağlayacak olan kara buğdayın geleceğini parlak gördüklerini söyledi.

Son temasları hakkında Gündoğumu Gazetesine konuşan Gürsoy, yaptıkları anlaşmalarla 5 bin dönüm arazide karabuğday ekimi için anlaşma sağladıklarını belirtti.

TÜRKİYE KAZAN BİZ KEPÇE

Üretici Gürsoy, yeni ekim sahaları için yurdun her bir yanını dolaşmaya devam ettiklerini belirterek, ‘Adeta Türkiye kazan biz kepçe kara buğday üretimi adına neler yapabilirizin analizini gerçekleştirdik. Yaptığımız sözleşmelerden aldığımız yanıt bizleri oldukça mutlu etti. Karabuğday önemli bir pazarı kapsayacak. Dünya da glutensiz üretime dönük pek çok adım atıldı, ülkemizde bu konuda arayış içerisinde, bizlerde firma olarak bu arayışlara ortak oluyoruz” dedi.

24 MİLYAR DOLARLIK PAZAR BİZLERİ BEKLYOR

Gerek ekimi gerek yetişmesine ilişkin süreç gerekse pazar ağı olarak son dönemde aranılan ürün olan karabuğdayı yurdun her tarafında değerlendirmek istediklerini belirten Gürsoy, ‘Gelecek dönemde karabuğdayın kapsayacağı pazar 24 milyar doları bulacak. Bazı ülkelerde glutensiz üretim için gerekli adımlar atılıyor. Karabuğday bir devler savaşına da dönüşecek gibi görünüyor. İnşallah hedeflediğimiz düzeye kısa sürede geliriz” diye konuştu.

SAĞLIKLI BESLENME İÇİN KARABUĞDAYIN ÖNEMİ BÜYÜK

Gürsoy, karabuğday ile ilgili olarak yaptıkları çalışmaların çalıştay dahil olmak üzere olumlu bir şekilde geriye dönüş yaptığını belirterek, ”Özellikle sağlıklı beslenme noktasında bu ürünü biz anlatmaya öneminden söz etmeye devam ediyoruz. Bilindiği üzere beslenme üzere pek çok insan kronik sorunlar yaşadığı gibi ciddi rahatsızlıkları da yaşayabiliyor. Bu bakımdan kara buğday aranılan ürün olarak yeni bir alternatifin kapısını aralıyor” dedi.

ÜLKEMİZ ADINA YENİ BİR GELİR KAPISI OLABİLİR

Gürsoy, sözlerini şu şekilde tamamladı:

‘Bizler ticari anlamda bir arayış içerisindeyiz ancak karabuğday üzerinde mutlaka durulmalıdır diyoruz. Ülkemiz adına bu ürü yeni bir pazar kapısı gelir kaynağı olabilir. Bu topraklar bereketli ve aynı zamanda üretim adına bir üs konumda karabuğday bu bakımdan iyi bir alternatif olabilir. Üretim sahaları arttıkça istihdamında kapısı aranılacak. Şu ana kadar yaptığımız tüm hamlelerden memnunuz”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı