Manşet

Turan Tuğlu

GÜNDOĞUMU – GÜMÜŞHAE HABER

Gümüşhane şehrinin uzun süreden beri çözüm üretmek istediği sorunlarının başında göç konusu gelir. Sık sık olmasa da şehir gündemini meşgul eden bu konu hakkında Kuşakkaya’nın Başyazarı Turan Tuğlu’nun kaleme aldığı Kaleme Adanmış Bir Hayat: Turan Tuğlu adlı kitaba bakmak gerekir. 29 Haziran 1990 tarihli kitabın 125. sayfasında Başyazar Turan Tuğlu, göç konusunda bakınız hangi görüşü dile getirmiş?


Kalkınmada öncelikli yörelerde yatırım yapmak isteyenlere dışalım kolaylığa ve vergi indirimi gibi avantajlar sağlanması pek işe yaramadı.
Çünkü kalınmada öncelikli yörelerde bir başa deyimle geri kalmış değil geri bıraktırılmış yörelerde altyapı hizmetleri sorunu tümüyle çözümlenmemiş ulaşım zorlukları var. Böyle bir yörde yatırım yapmak isteyen bir kuruluş yatırım için gerekli hammadde ve yardımcı maddeyi kolaylıkla bulmak ister, ulaşım kolaylığı ister nakliye kolaylığı ister. Bunlar olmadan hiçbir kişiye ve kuruma Gümüşhane gii yörelerde yatırım yapmak caiz gelmez.

Öyleyse ne yapmak gerekir?
Geri kalmış yörelerde çalışan kamu görevlilerine işçilere çiftçilere esnaf ve sanatkârlara işadamlarına burada sürekli oturan halka, emekli dul ve yetimlere bazı ayrıcalıklar tanımak gerekir.

Bunlar ne olabilir?
Kamu görevlileri ve işçilere diğer bölgelerden farklı ödemeler bulunabilinir. Asgari ücretin tamamı vergi dışı tutulabilir. Vergi, resim ve harçlarda daha fazla indirim yapılabilir. Kükredi faizleri azaltılıp vadeleri uzatılabilir. İlk ve ortaöğretim geri kalmış yörelerde okuyan öğrencilerin üniversiteye yerleştirilmesinde öncelikler tanınabilir.
Geri kalmış yörelerde halkın devlete ait araçlardan indirimli olarak yararlandırılmaları telefo gibi enerji gibi hizmetleri daha az ödemeyle elde etmeleri sağlanabilir.

Bütün bu saydıklarımız elbette bir yasayla çözülebilir.
Bunların hiçbiri olmadan Gümüşhane’de okuyan öğrenciyle Ankara Fen Lisesinde okuyan öğrenciyi eşit koşullarda yarıştırırsan Gümüşhane’ye hizmet veren kamu görevlisiyle Bursa’da İzmir’de Balıkesir’de hizmet veren kamu görevlisini bir tutarsan Gümüşhane’deki esnaf ve sanatkârla bu iş İstanbul’da Manisa’da Antalya’da yapanı aynı terazinin iki kefesine koyarsan Bayburt’uyla, Kelkit’iyle, Şiran’ıyla, Torul’uyla, Köse’siyle, Demirözü’süyle ve Aydıntepe’siyle Gümüşhane ilindeki göçü nasıl önlersin?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı