Manşet

Ünal Demirtaş

CHP, yasa teklifi verdi. CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Mart ayında sona erecek olan kısa çalışma ödeneği ile birlikte 1 milyon civarındaki emekçinin işsiz kalabaileceğini iddia etti
Süresi dolmakta olan kısa çalışma ödeneği sonrası işçi ve esnafı endişe kaplarken kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması için CH meclise yasa teklifi götürdü.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, bu ay süresi dolacak olan kısa çalışma ödeneğinin uzatılması için TBMM’ye yasa teklifi götürdü. Demirtaş yasa teklifte kısa çalışma ödeneğinin 2021 sonuna kadar uzatılması gerektiğini söyledi. CHP’li vekilin teklifinde 2 bin 130 liralık işsizlik ödeneği, tutarının, bin 420 liralık kısa çalışma ödeneğinin ve yine bin 420 lira olan nakit ücret tutarının en az asgari ücret konumuna, 2 bin 824 liraya yükseltilmesine ilişkin maddeler de yer alıyor.

KÖTÜYE KULLANIMIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN MADDELER YER ALIYOR
Demirtaş, teklifinde işverenlerin işten çıkarma yasağını “ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış” bahanesiyle delmesini önleyecek maddelere de yer verirken, kısa çalışmanın sene sonuna kadar uzatılmaması halinde 1 milyona yakın işçinin işsiz kalabileceği, birçok işletmenin de kapanacağı uyarısında bulundu. Demirtaş, TBMM’de bekleyen 8 maddelik yasa teklifinin gerekçesinde, Covid-19 tedbirleri kapsamında sağlanan desteklerin faydalanma şartlarının ağırlığı, kapsamın daraltılması ve ödemelerin düşük kalması gibi nedenlerle yeterli olmadığını belirtti.

İŞÇİLER HAKSIZ YERE İŞTEN ATILIYOR
Özellikle işten atılma yasağına “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan durumlar ve benzerleri” istisnasının getirilmesi yüzünden yüksek sayıda işçinin haksız yere işten çıkarıldığını, maddeyi iyi niyetle kullanmayan işverenlerin işten çıkarma yasağını delmenin bir yolu olarak görmeye başladığını bildirdi. Demirtaş, işten atılan işçileri işsizlik ödeneği, işe iade, ihbar ve kıdem tazminatı gibi yasal haklarından da mahrum bırakan bu istisnanın acilen kaldırılmasını, bu amaçla yasa teklifinde bu amaçla bir madde olduğunu ifade etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı