Gündem

Çıkmaz sokak ve yeni durum… ?.

Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Kemal Abdullahoğlusıcak gündeme ilişkin açıklama yaptı

Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Kemal Abdullahoğlu, sıcak gündeme ilişkin açıklama yaptı

İşte, Abdullahoğlu’nun gündeme ilişkin önemli satır başları…kemal abdullaoğlu, adalet partisi, çıkmaz sokak ve yeni durum

Tarih 14 Temmuz yani 15 Temmuz’dan bir gün öncesi . 

Ne demiştik açıklamamızın başlığında ?  ” Türkiye Çıkmaz Sokakta ” .

AKP Hükumetini iç ve dış politikasıyla  birlikte ekonomide de adeta dibe vurduğunu ve bu yükün altında kalkamayacağını örneklerle vermiş , başkanlığın fiilen uygulandığını söylemiş  ve uyarımızı şöyle yapmıştık . ” Gelinen bu noktada Türkiye ‘ de artık hiç bir gelişme süpriz olmayacaktır. Bu açık seçik görünüyor. ”

Ve tam da ertesi gün Türkiye bir başka tarihi günü yaşarken  gece saatlerinde demokrasi hain bir darbe girişimiyle askıya alınmak istendi. Başarısızlıkla da sonuçlandı.Aksi durum ülkenin elli yıl geriye gitmesi olurdu , yani tam bir felaket tablosu.

Ve daha o gün Türkiye’nin gündemi değişti ve adeta geçmişe tümüyle sünger çekildi 
.
Ne dış politikada  yıllardır art arda yaşanan fiyaskolar , ne dramatik ve tehlikeli  düşüşler yaşayan ihracat ve turizm gelirleri, ne de Cumhuriyet tarihinde ülkenin girdiği en ağır borç sarmalı.

Tümü önemini kaybetti ve gündemden tepetaklak aşağı düştü.

Artık bu yüzyılda hayal bile edilmemesi gereken askeri darbelere 2016 yılında teşebbüs bile edilmesi son derece vahim olmakla birlikte bu askeri darbe girişiminin ayrıca derinlikli analizinin de mutlaka  yapılması gerektiğini belirtmeliyiz.

Yaşadığımız  şok  gelişmenin sonuçları nedir  bu aşamada  ülke adına bunu irdelemek zorundayız hele 3 aylık Olağanüstü Hal kararıyla birlikte; artık Avrupa Birliği Türkiye için tümüyle hayal olmuştur. Emeği geçenlere ülkenin teşekkür ! borcu vardır.
Tam14 yıldır AB ye girdik giriyoruz masallarıyla ülkeyi oyalayan hatta uyutan AKP nin sorumluluğunu tarih yazacaktır.

Her şey ekonomiden dış politikaya kadar A dan Z ye daha da zorlaşacaktır. 

Turizm ve ihracat, ki ekonominin taşıyıcısıdırlar , önlemez şekilde daha da gerileyecektir. 
Hele bir de seyahat kısıtlaması kararı çıkarsa artık ne turizmde nede ihracatta gelişme beklemek mümkün değildir.

Özünde korkak ve çekingen karakterli olan para yani yeni yatırımlar güven ortamı oluşuncaya kadar , ki yıllar alır, olmayacağı gibi mevcutlardan da ülkeden çekilmeler kaçınılmazdır.

Üretimden inşaat sektörüne kadar tüm alanlarda daralmalar süpriz olmaz . 

Faizleri düşürmek artık neredeyse imkansızlaştığı gibi para temini de zorlaşacaktır. Darbe ihtimali yüksek olan ülkelere uluslararası finans kuruşları risk fazlalığı nedeniyle kaynak sağlamada isteksiz davranacaktır.

Toplam 630 milyar dolar iç dış borç yükü, yetmedi bir yıl içinde ödenmesi gereken 210 milyar dolar kısa vadeli borç yükü sıcak para girişi daha da azalacağı için ciddi sorun olacaktır.

Ülkede üretim zaten gerilemişti yatırım ve yeni iş alanları duraksayacağı için daha da düşecek olan üretim işsizliği ve enflasyonu da tetikleyecektir. Zaten var olan işsizler ordusu daha da büyüyecektir sonuçta.

Uluslararası derecelendirme kuruluşları kredibilite notlarını mutlaka gözden geçirecekler.

NATO ile ilişkiler yeni bir aşamaya gelmesi kaçınılmazdır.

Ve büyük bir ihtimalle son gelişmeler ülkede tüm sistemin değiştirilmesi için iktidara ve Cumhurbaşkanına altın tepsi üzerinde 
süper fırsat olarak yansıyacaktır. Ancak OHAL ilanı ile Meclis by pass edilirse ki bu mümkündür OHAL de , demokrasi tekrar  yara alacaktır.

Bu tabloda Türkiye’nin  çıkmaz sokaktan çıktığını söylemek mümkün görünmüyor .

Peki ne zaman çıkar?

Hep söyledik yine söyleyelim : 

Meclis içindeki tüm partiler ve meclis dışı partilerden temsilcilerin içinde bulunduğu Milli Mutabakat ve Milli Uzlaşma Hukümeti kurulana kadar ülke çıkmaz sokaktadır.

AKP yaptığı büyük hatalarla çıkmaz sokağa soktuğu ülkeyi tek başına artık taşıyamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı