Manşet

Dr. Hande Karagedik

Sahil çamı kozalağından ürettiği gıda takviye edici “Pinaster Pine” adlı şurubunun çalışmaları İstanbul Üniversitesi Moleküler Tıp doktoru Hande Karagedik tarafından tamamladı.

Karagedik, 2019 Temmuz’da TÜBİTAK’tan bu çalışma için destek aldı. Karagedik daha sonra halasının küçük yaşta öksürüğünü kesmek için çam ağacından elde ettikleriyle hazırladığı karışımı bir öksürük şurubu yapmak üzere çalışmalarına start vermişti.
Bir Ar – Ge şirketinin de kurucusu olarak bilinen kadın müteşebbis Karagedik’e, şurubun laboratuvar safhasını sonuçlandırmasından sonra Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsat onayı verildi.

Karagedik, son yıllarda insanların doğala ve organiğe olan dönüşü, kimyasal ilaç kullanmak istememeleri, geleneksel tedavilerin ve OTC grubu takviyelerin önemini artırdığını bildirdi.
Bitkiler ile modern tıbbı birleştiren projesinde çam bitkisinden farklı özütleme tekniklerini kullanarak iki yılı aşan zorlu bir laboratuvar süreci sonunda en etkili aktif içeriğe sahip yöntemi bulan Karagedik Pinaster Pine şurubunu geliştirip ürün patentini aldı.

Halasından miras bilgilerle hazırladığı şurubun tüm insanların iyiliğine olacağı için büyük sevinç yaşayan Hande Karagedik; “İçerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan şurup gıda takviyesi olarak Tarım Gıda ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsatlandırıldı. İçerik madde analizlerinde çıkan aktif madde bileşenlerine baktığımızda ürün üst solunum yolları enfeksiyonlarının semptomatik tedavisinde kullanılabilecek. 4 yaşından büyük, diyabet hastaları da dâhil herkes ürünü rahatlıkla içebilir, şurubun ileri formları için de çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

Doğal Şurup “Pinaster Pine” Satışta!

Pinester Pine, ilk olarak internet sitelerinde ve İstanbul’da belirli eczanelerde satışa çıkartılacak. Ürüne şimdiden yoğun ilgi olduğunun altını çizen Karagedik, şurubun çok yakında tüm Türkiye’de ve ileride de tüm dünyada satışını yapmak üzere çalışmalarını devam ettiriyor.

Hande Karagedik Kimdir?

Emine Hande Karagedik doktorasını İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü Moleküler Tıp alanında bitirdi. 2012 yılından itibaren görev aldığı bilimsel çalışmalar neticesinde SCI, SSCI, Arts and Humanities kapsamında bulunan dergilerde 5 makalesi, uluslararası diğer hakemli dergilerde 2 adet makalesi ve 13 uluslararası bildirimi bulunuyor. Ayrıca Işık Üniversitesi’nde yarı zamanlı olarak Mikrobiyoloji dersi veren Hande Karagedik, halen Tübitak 1512 BiGG programı kapsamında oluşturduğu markanın çalışmalarına devam ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı