Manşet

Emekli Öğretmen Rıza Kara

GÜMÜŞHANE / GÜNDOĞUMU Küçük yaşlardan itibaren başlayan merak ve Allah vergisi yetenek Emekli Öğretmen Rıza Kara’yı bugün çokça alışık olmadığımız bir başka sanat dalında zirveye çıkarmış görünüyor.
Gümüşhanenin Şiran ilçesi Yeniyol köyü nüfusuna kayıtlı olan Rıza Kara, özellikle ağaç köklerinden yaptığı sanat eserleriyle günümüz heykeltıraşlarına bile taş çıkartacak türlü eserleri sanatseverlerle buluşturdu.

Çalışmalarının sadece ağaç köklerinden olmadığını belirten Kara, küçük kaya parçalarından da oluşturduğu görsel sanatın en güzel tarafını sergilediği eserlere de imza attığını söyledi.
Kara, ‘Eserlerimiz her yerde ilgi gördü, 22 adet sergiyi şu ana kadar açmış bulunuyoruz. Gümüşhane il kültür müdürlüğünde de sergilenen eserlerimiz oldu. Şu dönem pandemi süreciyle birlikte boş durmaktansa bir şeyler yapmaya gayret gösteriyorum. Üretmekten yanayım hiç bir görüşünde temsilcisi değilim ben sadece üretmek istiyorum, bu memleketimiz için bir şey yapalım istiyorum’ dedi.
Emekli Öğretmen Rıza Kara’nın muhteşem eserleri arasında en çok kuş, yılan, geyik, dinozor, fil, ördek öne çıkıyor. Kara, bu şaheserleri ortaya çıkartırken ardıç, çam ve meşe ağaçlarından yararlandı.
Rıza Kara, çevreci özelliğini vurgularken bu yönünü daha önce bazı haber sayfalarına verdiği ifade de “Bu iş için ağaç kesmeye gerek yok. Yollar açılıyor, yaşlı kurumuş ağaçlar kesiliyor. Hepsinin kökleri var. Ben bu kökleri kendi imkânlarımla toplayıp değerlendiriyorum. Ağaç kestiğim sanılmasın, üzülürüm.” şeklinde dile getirmişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı