Genel

Karadeniz Bölgesi kaderine terk edildi

Türkiye İstatistik Kurumu, yeni nüfusa ilişkin rakamları açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu, yeni nüfusa ilişkin rakamları açıkladı. Karadeniz Bölgesi nüfus olarak yine kayıpları yaşarken en önemli sebep işsizlik olarak ortaya çıktı.

Bölgeye yapılan yatırımlar iş imkânı ve istihdamı oluşturamazken tarım ve hayvancılığın çöküşü de Karadeniz Bölgesindeki süreci hızlandırdı.

Duayen Gazeteci Aydın Akdeniz, 1960’lı yıllarda başlayan köyden büyükşehirlere geçiş döneminden sonra iş yaşamını nihayetlendirenlerin köye dönüşünün önemli olduğunu ancak özellikle gençlerin bu tercihte bulunmadığını ifade etti

Gazeteci Akdeniz, Karadeniz Bölgesindeki nüfus azalmasına ilişkin şu görüşleri ifade etti:

‘Yol yapmakla köprü yapmakla işsizliği önleyemezsiniz. Karadeniz Bölgesi’nde tarım ve hayvancılığın da çöktüğünü ifade edebiliriz. Fındıktan çaya artık iç bir şey para etmiyor. Üretim yoksa iş sahası yoksa orada kimseyi de tutamazsınız. Sanayi zaten yok, dünyada sanayileşme süreci ve teknolojik altyapıdaki yeniliklere de ayak uyduramadığınızda Karadeniz Bölgesi de bundan nasibini alır. Geçmiş iktidarlara bakıldığın da köyde ektiği tarlasını sürdüğü insanların varlığından söz edebilirdik oysa şimdi teşvik adı altında tarlası olana değil gücü olana ön verildiğini söyleyebiliriz toparlamak gerekirse Karadeniz Bölgesinde iş sahası yok, üretim yok, gençler şehirlerden dönmüyor, tarım ve hayvancılık yok edildi ayrıca yapılan yatırımlarda bu konuda iş ve aş sahasına çözüm üretememektedir’.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı