Bilgisayar ve Telefonlara Virüsler 7 yolla Bulaşıyor!

Bilgisayar Ve Telefonlara Virüsler Çok Çeşitli Yollarla Bulaşabilir.

Bulaş riskinin kavranması, anlaşılması bağlamında tehdidin cihazlarınıza hangi yollarla bulaştığını ve bu yolların nasıl elimine edileceği konusunda bilgi sahibi olmamız gerekir.
*
Zararlı e-posta yoluyla özellikle kişisel bilgilere ulaşabilmek maksadıyla cihazlarınıza saldırılar düzenlenebilir. Bu hassas bilgiler banka bilgileri gibi hassas verilerinizi elde etmeye yönelik olabilir.
*
Bu yolla bulaşan e-postalar detaylıca incelenmeli, sonrasında açılmalıdır. Zararlı e-postalar, genel olarak önemli kuruluşlardan geldiği izlenimini verir.
*
Lakin bu e-postalar dikkatlice irdelendiğinde, küçük detaylarla o kuruluşlardan farklı isimleri taşıdığı görülecektir. Bu zararlı yazılımların, zaman zaman sıra dışı taleplerinin de olduğu görülebilir.
*
Örnek olarak kişiye özel bilgileri talep edebilir. Genel anlamda normal olması gerekenden farklı özellikler taşıyabilirler. Bu zararlı yazılımlar, çeşitli İnternet sitelerinden de gönderilebilir.
*
Güvenlik kaygısını önceleyerek, arama motoruna ulaşmak istediğimiz internet sitesinin ismini kendimizin yazması en doğru seçenek olacaktır. Diğer yandan, flash bellek gibi cihazlara eklenen araçlar üzerinden virüs cihazlarımızda bulaşabilir. Bu sebepten gerekli uyarıları yapacak düzenek cihazlarımızda olmalıdır.
*
Zararlı yazılımların bir başka bulaşma noktası ise sosyal alanla ilintili olarak, oyunların indirildiği ya da geniş sahalara yaygınlaştırılmak istenen, verilerle ilgili olan yerlerdir. Bu alanlar bulaş riskinin en yaygın olduğu alanlardır.
*
Bu bakımdan kullanıcıların kendi ağları üzerinden bu faaliyetleri sürdürmeleri risk faktörünü en aza indirmiş olur.
*
Bir diğer konu ise, zararlı yazılımların uygulamaya entegre edilmesi ile birlikte dolandırıcılıkların yapılması, bir vaka olarak görülmektedir.
*
Bu sebeple gerekli indirmeler yapılırken dikkatli olunması önerilir. Böylesi olumsuz bir durumun önüne geçebilmek için mutlaka güvenlik duvarlarının oluşturulması, mevcut güvenlik duvarlarına eklemeler yapılması doğru tercih olacaktır.
*
Bir başka dikkat çekici olgu ise ekranda görünecek olan reklamlardır. Pek tabii ki takip ettiğiniz internet sitesinin gelir elde etmesini sağlayan reklamlar, cihazınıza virüs bulaşmasına neden olabilir.
*
Bir bakıma reklamların ulaşmasını önleyen programlar kullanılması, doğru bir yöntem olacaktır. Bilinmesi gereken bir başka husus ise, gerçek dışı mobil uygulamalardır.
*
Çağımızda moda kavram olarak bilinen olgular üzerinden hareket edilerek, ihlaller yapılabilir. Örneği sanal paralar veya sağlığa dair, gerekli izlemeleri yapan programlar gibi davranan yazılımlarla karşılaşılabilir.
*
Bunun sonucu olarak, konu edilen zararlı yazılım cihaza indirilmiş olur. Böylesi bir durumun önüne geçebilmek için, cihazdaki güvenlik açıklarının tolere edilmesi, güncellemelerin takip edilmesi, ayrıca konuya dair güven konusunda konsensüs sağlanmış yöntemlerin kullanılması, böylesi yazılımlardan korunmak için anlamlı olacaktır.

Bir cevap yazın

CAPTCHA Image
Reload Image

Başa dön tuşu