Manşet

Simitin Tadı Kaçtı

Ortadireğin başucu yiyeceği simite İstanbul’da 100 yüzde yirmi beş zam yapıldı. Bu artışın ardından 2 lira olan simidin fiyatı 2,5 lira oldu. Zammın gerekçesi maliyet artışı olarak gösterildi.
İstanbul’da ağırlığı 100 gram olan sokak simidinin fiyatı 2,5 lira oldu. Daha önce 2 liradan satışa sunulan simite gelen böylelikle yüzde yirmibeşlik bir artış gelmiş oldu.

Simit üreticileri, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden (İSTESOB) gelen tarife göre yeni fiyatla satışa çıkarılacağını bildirdi. Simit üreticilere göre, geçen yıldan bugüne un fiyatlarında görülen yüzde 50’yi aşkın, susam fiyatlarında ise yüzde 20-25 düzeyinde artış yaşandı; elektrik, su giderleri de çoğaldı. 2,5 liralık fiyatın geçen yıl düşünüldüğünü ifade eden simit üreticileri, artık yeni fiyat tarifeye geçmek zorunda olduklarını bildirdiler.
Simit İzmir ve Ankara’da 2 TL oldu
Milliyet gazetesinden Aylin Rana Aydın‘a zamma ilişkin konuşan İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, geçen yıldan bu zamana kadar un fiyatlarında yüzde 50 artış olduğunu belirtti. Susamın dışarıdan geldiğini söyleyen Çetin, “Susam fiyatlarında da yüzde 20-25 düzeyinde bir yükseliş var. Fırınlarda 2 liraya satılıyor simitler. Fakat simitçilerin ve fırıncıların yaptığı simitler değişkenlik gösterebiliyor. Fırınlar ekmeklik undan, simitçiler simit unundan yapıyor” dedi.

İzmir ve Ankara’da 100 gramlık simit 2 liradan satılıyor. Bu iki ilde 1,75 liradan satılan simit yüzde 14 artış ile 2 liraya çıktı. .

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı