Sağlık

Tümörü Nüksetti Umudu İyileştirdi

57 yaşındaki Şennur Çelikel 7 yıl önce mide bulantısı ve karın ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurdu

57 yaşındaki Şennur Çelikel 7 yıl önce mide bulantısı ve karın ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurdu. Safra kesesi hastalığından şüphelenilen Çelikel’in böbrek üstünde kitle tespit edilip alındı ancak bu yıl tekrar nüksetti ve vücuda yayılım gösterdi. “İkinci kez ameliyat olamazsın” denilen kadın umudunu kaybetmedi ve Memorial Sağlık Grubu Antalya Hastaneleri Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonla yeniden sağlığına kavuştu.

 

Rutin kontroller sayesinde fark edildi

Antalya’da yaşayan Şennur Çelikel 2009 yılında yaşadığı rahatsızlıklar nedeniyle safra kesesinde bir sorun olduğunu düşündü. Hastaneye giderek tetkikler yaptıran Çelikel’in böbrek üstü bezinde kötü huylu bir tümör tespit edildi. Ameliyat oldu ve kemoterapi alarak tamamen sağlığına kavuştu. Fakat 7 yıl sonra hiçbir belirti vermeden oluşan tümörler, Çelikel’in rutin kontrollerinde tespit edildi. Gittiği hastanede ameliyat olmayacağı belirtilen Çelikel’e böbreğe kesinlikle dokunulamayacağı, karaciğerdeki tümöre de ancak ışın tedavisi yapılabileceği söylendi. Şennur Çelikel moralini bozmadı ve başka bir tedavi seçeneği olacağına inanarak, alanında iyi bir isim aramaya başladı. Çelikel, Memorial Sağlık Grubu Antalya Hastaneleri Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan’a başvurdu. 8 saat süren başarılı bir ameliyat sonrasında sağlığına yeniden kavuştu.

 

Bir çaresi olduğuna inanıyordum

İkinci kez aynı hastalıkla yüz yüze gelen ve azmi sayesinde kurtulan Çelikel şunları ifade etti: “İlk önce gittiğimiz hastanede ameliyat edilemeyeceğim söylendi çünkü tümörün olduğu yer itibariyle cerrahi müdahale yapmak istemediler. Daha önce nasıl ameliyat olup bu hastalıktan kurtulduysam yine bir çaresi vardır dedim. Prof. Dr. Gürkan’a başvurduğumuzda bize kitlelerin riskli bir yerde olduğu ancak çıkarabileceğini söyledi ve bir umut ışığı yaktı. Böbrekte kitlenin olduğu kısım ve karaciğerimin de belli bir kısmı alınarak tümörlerden tamamen kurtuldum. Kemoterapiye gerek bile görülmedi. Sağlığıma ikinci kez kavuştuğum için çok mutluyum.”

 

Hiç belirti vermeden yeniden oluştu

Şennur Çelikel’in 54 yaşındaki kardeşi Kamil Çelikel ise yaşadıkları bu zor dönemi şu sözlerle anlattı: “7 yıl önce ablam böyle bir hastalık geçirdiği için içimizde hep bir korku vardı ama tekrarlamasını beklemiyorduk. Hiçbir belirti vermeden yeniden oluşması bizim için sürpriz oldu. Gittiğimiz hastanede ameliyat ile ilgili tereddütlü yanıtlar verilince ne yapacağımızı bilemedik. Bu ameliyatın ancak çok iyi bir ekip tarafından yapılabileceğini söylediler. Sonrasında hemen bu ameliyatı kimin yapabileceğini araştırmaya başladık ve böylelikle Memorial Antalya Hastanesi’ne başvurduk. 8 saat süren başarılı bir ameliyat ile tümörler temizlendi ve ablam sağlığına kavuştu.” dedi.

 

Başarılı ameliyatlar deneyimli ekiplerle gerçekleşir

Ameliyatı başarıyla gerçekleştiren Prof. Dr. Alihan Gürkan şunları söyledi: “Tespit edilen kitlelerde hastanın ameliyat edilip edilemeyeceği hastayı değerlendiren ekibin deneyimine bağlıdır. Başarılı bir tedavide birlikte iş yaptığınız ekibin rolü büyüktür. Şennur Hanım ameliyat edilemeyeceği korkusuyla bize başvurdu ekipçe yaptığımız değerlendirmede tam tersi karar verdik. Böylelikle hastamız için de iyileşme şansı doğdu. Yapılan tedavi sonrasında da hastamız cerrahi, medikal onkoloji, radyoloji ve radyasyon onkolojisi ile nükleer tıp hekimlerince de izlenmektedir. Bu gibi hastalıklardan sonra rutin kontrollerin yaptırılması, belirti vermeyen tümörlerin saptanmasını sağladığı için çok önemlidir ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı