Gündem

Vali kadın müftü istedi

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin son yıllarda kadın erkek fırsat eşitliği konusunda ülkemizde yapılan çalışmaların reform niteliğinde olduğunu söyledi.
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu´nca düzenlenen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bilgi ve Paylaşım Platformu” önceki gün Gümüşhane Kültür Merkezi´nde yapıldı. Toplantının ilk bölümünde, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ve Valiliğimiz ile Gümüşhane, Trabzon, Artvin, Ordu ve Rize Valilikleri birer sunum yaptı.

Toplantı açılışında konuşan Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda, Türk kültüründe kadın erkek arasında bir eşitsizlik, bir ayrımın söz konusu olmadığını, Hukuki olarak yasalarda bu eşitliği sağlamaya yönelik ne kadar düzenleme yapılsa da yine de bir takım engellerle karşılaşıldığını söyledi.
 
Giresun Valisi Dursun Ali Şahin son yıllarda kadın erkek fırsat eşitliği konusunda ülkemizde yapılan çalışmaların reform niteliğinde olduğunu söyledi. Vali Şahin Japonya’dan örnekler vererek Türkiye’nin yönetici kadın açısından Japonya’dan daha önde olduğunu kaydetti.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Gönül ise “Haydi Kızlar Okula”, “Ana-Kız Okula” ve “Eğitime Yüzde Yüz Destek” gibi kampanyalarla kız çocukları ile erkek çocuklarının eğitim oranlarını eşitlediklerini belirterek, “Kalkınmanın en önemli temellerinden birisi aslında toplumsal cinsiyet eşitliğidir” dedi ve bu yönde çalışmalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.

Toplantıya ilimizden, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Recep Demir, Uzman Cemal Akgün, İl Genel Meclisi kadın erkek fırsat eşitliği komisyon başkanı Av. Behice Çavuşoğlu da katıldı.

Giresun Işık

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı