Genel

Yeni Dönemde Sivil Toplum Kuruluşları

Değerli Okurlar, Muhterem Hemşerilerim..
Sizlerle daha sık buluşmaya bundan sonraki süreçte de gayret edeceğim. Maksadımız kırmadan, dökmeden bildiklerimizi sizlerle paylaşabilmek ve dertleşmektir. Sizlerden gelenleri de kamuoyuna duyurabilmektir.
*
Bu satırlardaki ifade ettiklerimiz eksiğiyle, fazlasıyla halisane düşüncelerdir yoksa biz kesinlikle bir şeylerin altında bir şeyler aramıyoruz.
*
Bir Gümüşhaneli olarak, bu şehrin bir ferdi olarak, bu topraklara âşık bir insan olarak ne verebilirsem, hangi katkı da bulunabilirsem mutlu olurum diye düşünüyorum..
Hepsi bu kadar!
*
Mademki hepimiz bu şehir için elimizi taşın altına koyacağız; öyleyse Gündoğumu Gazetesi de üzerine düşeni elbette yapacaktır, görevini devam ettireceğiz.
*
Müsaade ederseniz bu duygu ve düşüncelerden sonra âcizane şu günlerde bir kenara bıraktığımız sivil toplum kuruluşlarına sözü getirmek istiyorum.
*
Bilindiği üzere ve Gündoğumu Ailesi olarak bizlerin çok sık yer verdiği STK haberleri ya da eylemleri Gümüşhane’miz adına çok büyük önem arz etmekteydi, hala da öyledir.
*
Bu corona meselesi ortaya çıkınca her şey altüst oldu ve maalesef STK olayına pek çok şeyi geride bıraktığımız gibi ara vermek zorunda kalmıştık.
İnşallah korona belasını atlattıktan sonra ve yeniden bir araya geldikten sonra inanıyoruz ki, sivil toplum kuruluşlarının kaldıkları yerden çok ivedilikle sorunların duyurulması noktasında ve de toparlanabilme adına bir inisiyatif alması gerektiğini sizlerle paylaşmak isterim.
*
Zira defalarca buradan söyledik ve ifade ettik, Gümüşhane için bir şeyler yapılacaksa mutlaka ortak akıl ortaya sergilenmek suretiyle çareler üretilmelidir.
Gümüşhane ve Gümüşhaneliler bir başarı yakalayacaklarda mutlaka birbirlerini dinlemelidirler.
*
Elbette bunun var olduğunu iddia ediyorum fevkalade güvendiğimiz bu istencin yerinde tepkilerle hepimiz adına bir eyleme dönüşmesini hepimiz adına kazanca dönüşmesini bekliyorum.
*
Yurt genelinde binlerce, şehir genelinde 50 bine yakın Gümüşhaneli halen yaşamını devam ettiriyor
Gümüşhaneli biliniyor ki hangi noktada konumda olursa olsun yaşadığı bölgelerde farkındalığını gösteriyor ve de bir güven kaynağı olarak kendisini kabul ettiriyor.
*
Bakınız hiç kuşkusuz şu günlerde kötü bir süreçten geçiyoruz,
Afedersiniz ama beklerdik ki, bu süreçte küçük çapta da olsa işinden, aşından ırak olabilecek ya da olmuş Gümüşhaneliler için bir ortak eylem planı hep birlikte oluşturulsun..
Örneğin gazetemiz tarafından ortaya atılan askıda fatura uygulaması öncelikle biliyorsunuz ki büyükşehirlerde yapılmıştı ki STK’lar bu çağrının kenarından da olsa tutabilirdi ve elbette Gümüşhane’de de bu uygulama yapılabilsin idi.
Sadece küçük bir örnek olarak sizlerle paylaştığımız bu konuda Gümüşhaneli sivil toplum kuruluşları öncülük yapabilirlerdi..
*
Diğer taraftan esnafın yaşadığı kimi sorunlar yine sanal ortam da olsa bile daha samimi ve içten temaslarla tartışılarak çözüm noktasında en azından fikirler paylaşılabilinirdi.
*
Nitekim çok değerli STK yöneticilerinin görüşlerini sayfamızdan paylaştık.
Yine belirtmeden geçemeyeceğim gazete olarak sık sık pandemi sürecinde bu tür konuları kamuoyu ile paylaşmış toplumumuzun sesi olmaya gayret göstermiştik ancak bugüne kadar etkin ve somut bir eylemin oluşmaması gerçekten bizleri derin bir üzüntüye gark etti.
*
Bu bakımdan geniş kapsamlı, daha yüksek, daha etkin bir sesin inşallah önümüzdeki dönemde kamuoyu ile paylaşılmasını bekliyoruz.
Sivil toplum kuruluşlarının daha güçlü hizmet verdiğini görmek istiyoruz.
*
Geçmişten bugüne bu duygu ve düşünceleri sivil toplum kuruluşlarımızın taşıdığına emin olarak daha iyisini beklemenin bir eleştiri değil, bir hak olduğunu da belirtmek isteriz.
Bıkmadan usanmadan ifade etmeye devam edeceğiz.
*
Sivil toplum kuruluşlarının ekonomik gücü olmasa bile en az bir feryadın tazyikini toplumla paylaşma adına etkin ve daha kuramsal olarak hareket ettiğini hatırlatmak isterim.
*
Bu gerçek üzerinde kimsenin itirazı olmayacağına göre daha iyisini beklemenin de olağan olarak tartışılması gerektiğini söylüyoruz.
*
Yine birkaç örnekle ne demek istediğimizin altını çizelim,
Malumunuz Gümüşhanesporumuzun durumu iç açıcı değil ve sezon sonuna kadar nerede olacağı belli değil inşallah daha iyi konumda olur,
STK’larımız bu konu beni ilgilendirmiyor diyebilir mi?
*
Göç, işsizlik, gençlik, tarım, hayvancılık, spor, sanat, kültür ve pek çok konu başlığı hakkında Gümüşhane adına stk’larımızın hiçbir sözü yok mu?
*
Gümüşhane’ye son yaz mevsiminde ne öğrenci ne de gurbetçi gelebildi acaba stk’larımız hiç olmadığı kadar ihtiyacımız olduğu dönemde ne düşünüyorlardı doğrusu merak ettik, etmeye de devam edeceğiz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı