Manşet

Yüksek Şeker Tüketimi

Yüksek şeker tüketimi, hayvanların öğrenme ve hafızalarına zarar verdiği tespit edildi. Araştırma ABD’de de yapıldı. Araştırmaya göre Şekerin insanların beyni üzerindeki etkileri konusuna da yardımcı olacağı öngörülüyor.

Yüksek şeker tüketiminin gelişim sürecindeki hayvanların beyin fonksiyonlarına etkisini ABD’de Georgia ve Güney Kaliforniya Üniversiteleri araştırdı. Gelişim aşamasında şeker tüketen kobayların, yetişkinlik dönemine geçtiklerinde öğrenme ve hafızalarında zayıflama görüldü.

Deneyin şekerin insan beyni üzerindeki etkilerine de ışık tutabileceği düşünülüyor. Uzmanlar, yüksek oranda tüketilen şekerin öğrenme süreci ve hafızayı olumsuz etkileyebileceğine vurgu yapıyor.

Şeker tüketimi beyni ve hafızayı olumsuz etkiliyor. Uzmanlara göre fazla şeker tüketimi beyni çocuk yaşta tehdit etmeye başlıyor. Ailelerin çocukları bilgilendirmesi ve şeker tüketimini sınır getirmesi gerektiği belirtiliyor. Araştırmaya göre, yüksek şeker tüketimi bağırsaktaki bakterilerin yapısını da değişime uğratıyor. Bağırsaklarda şeker tüketimiyle artan bir bakteri türü, tek başına hafıza zayıflığına sebep olabiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı